fot. AKSiM

Media od strony, której nie znacie. Warsztaty „Nowe widnokręgi” w Śremie oczyma uczestników

27 września 2023 roku w Katolickim Akademickim Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II w Śremie uczniowie szkół ponadpodstawowych z powiatu śremskiego wzięli udział w warsztatach „Nowe widnokręgi – zrozumieć media”. Organizatorem wydarzenia była Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Warsztaty prowadzili dziennikarze Radia Maryja i TV Trwam.

fot. AKSiM

Uczniowie szkół ponadpodstawowych z powiatu śremskiego, którzy wzięli udział w organizowanych przez AKSiM warsztatach „Nowe widnokręgi – zrozumieć media”, uczestniczyli w zajęciach dziennikarskich w rolach operatorów kamer, redaktorów i prezenterów, gdzie za pomocą profesjonalnego sprzętu mogli poczuć lekką dozę adrenaliny i stresu, który towarzyszy dziennikarzom w ich codziennej pracy.

– Stresowałam się, ale było śmiesznie i zabawnie. Fajne doświadczenie – podsumowała Ela, uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Wybickiego w Śremie, która wcieliła się w rolę pogodynki.

fot. AKSiM

Pierwsza część warsztatów skupiła się na pracy z kamerą. Uczestnicy spotkania poznali telewizję od strony kulis, mogli przekonać się o pracy z green screenem, który, połączony z technologią kluczowania, potrafi zdziałać cuda. Uczniowie w sposób konstruktywny opisali swoje emocje i przemyślenia.

– Bardzo się cieszę że mogłem spróbować czegoś nowego, trochę się stresowałem, ale nie żałuję tego doświadczenia – ocenił Ksawery, jeden z uczestników.

W drugiej części warsztatów zaprezentowano, w jaki sposób ustawienie kamery, ekspozycja światła i przygotowanie wizualne prezentującego może wpłynąć na postrzeganie go na ekranie. Małe – wydaje się: błahe – szczegóły radykalnie zmieniają przekaz. Pokazano również, że umiejętne kadrowanie i ogólna oprawa audio-wizualna wydarzeń może znacząco wpłynąć na ich wydźwięk. Przykłady z debat wyborczych, w jakich to kandydat, który wypadł gorzej na wizji, przegrał wybory, udowodniły, iż przekaz medialny jest bardzo istotny w odbiorze danej osoby.

fot. AKSiM

Kolejna część zajęć poświęcona była radiu. Uczestnicy warsztatów usłyszeli pierwsze w historii nagrania dźwięku stworzone przez człowieka. Poznali także podstawy obróbki dźwięku w programie Audacity.

Ostatnia część poświęcona była odpowiedniemu dobieraniu przekazu merytorycznego.   Przedstawiona została różnica między informacją a opinią oraz perswazją a manipulacją. Warsztatowicze zostali zapoznani z zasadami dobrego newsa i z tym, jak ważna jest zwięzłość tekstu.

Podczas warsztatów młodzież z powiatu śremskiego mogła zdobyć wiedzę na temat pracy w telewizji i radiu, przydatną dla tych, którzy rozważają pracę jako dziennikarz lub technik w mediach. Niektórzy uczniowie mogą próbować wcielać zdobytą wiedzę w życie w radiach, które znajdują się w części szkół. Uczestnicy przekonali się, że praca w mediach nie jest łatwa, gdyż trzeba zadbać o wiele szczegółów i wziąć odpowiedzialność za przygotowywane przez siebie treści.

Mateusz Banecki (ZST w Śremie)/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl