sokolstwo polskie w Ameryce fot. IPN

„Ramię krzep – Ojczyźnie służ”. Historia Sokolstwa Polskiego w Ameryce na wystawie w Gdańsku

29 września w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostanie otwarta wystawa „Ramię krzep – Ojczyźnie służ” o historii Sokolstwa Polskiego w Ameryce. Do zapoznania się z ekspozycją zaprasza Instytut Pamięci Narodowej. Będzie dostępna do 7 stycznia 2024 roku.

Uroczyste otwarcie wystawy zaplanowano na godz. 12.00 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W wydarzeniu wezmą udział dr Karol Nawrocki, prezes IPN; Marzena Kruk, dyrektor Archiwum IPN oraz Timothy Kuzma, prezes Sokolstwa Polskiego w Ameryce.

Na ekspozycji będą prezentowane archiwalia z kolekcji sokolstwa pozyskane przez IPN w 2019 r. Zwiedzający zobaczą 400 eksponatów, w tym list Heleny Paderewskiej, przewodniczącej Polskiego Białego Krzyża, do Agnieszki Wisły, odznaki związane z sokolstwa czy „Memoriał do cywilizowanych narodów świata w sprawie Polski” przekazany przez Związek Sokołów Polskich w Ameryce na początku 1915 r. prezydentowi Stanów Zjednoczonych Woodrowi Wilsonowi. Uzupełnieniem wystawy będą projekcje multimedialne.

Sokolstwo Polskie w Ameryce jest organizacją społeczną, założoną przez członków Polonii amerykańskiej. W swych założeniach łączy krzewienie kultury fizycznej z ideą służby Ojczyźnie. Od początku działalności stawiało sobie za cel pracę na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości. Działania te przybierały różną formę – od lobbingu, przez pomoc charytatywną, aż po walkę zbrojną. W latach 1917–1919 około 5-6 tys. członków Związku Sokolstwa Polskiego w Ameryce wstąpiło do tworzonej we Francji armii gen. Hallera, by brać udział w wykuwaniu i obronie polskiej niepodległości. Obecnie Sokolstwo Polskie w Ameryce pozostaje dla Polonii organizacją bratniej samopomocy oraz miejscem, w którym Amerykanie polskiego pochodzenia pielęgnują swoje tradycje.

Duch_sportu_w_polskim_ruchu_sokolim_w_Ameryce

IPN

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl