fot. Obraz autorstwa Freepik

Mec. N. Bernaciak: Konwencja stambulska narzuca państwom obowiązek przemycania pojęć z zakresu genderowego do programów nauczania w szkołach

Konwencja stambulska narzuca państwom obowiązek przemycania pojęć z zakresu genderowego do programów nauczania w szkołach i czyni różnice między kobietami a mężczyznami źródłem strukturalnej przemocy. W dotychczasowych tradycyjnych rolach społecznych mężczyzn i kobiet upatruje źródło przemocy domowej, ale też ogólnie przemocy ze względu na płeć – powiedział mec. Nikodem Bernaciak, starszy analityk Centrum Badań i Analiz Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja. 

Premier Donald Tusk wycofał z Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności konwencji stambulskiej z Konstytucją RP.

Na początku rozmowy gość Radia Maryja wyjaśnił, czym tak naprawdę jest konwencja stambulska i czego ona dotyczy.

– Konwencja stambulska to dokument prawa międzynarodowego, umowa międzynarodowa udostępniona do podpisu w 2011 r. w Stambule, która była ratyfikowana od 1 sierpnia 2014 r. w poszczególnych państwach Europy. Jest to konwencja Rady Europy, a nie Unii Europejskiej. Stronami umowy są takie państwa, jak np. Ukraina, Mołdawia czy Turcja, czyli kraje, które nie należą do Unii. Pomimo nazwy – konwencja o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet – są tam zawarte treści, które wzbudzają duże wątpliwości, jeżeli chodzi o ich zgodność z konstytucjami poszczególnych państw, takich jak Polska, ale też z porządkiem prawa naturalnego. Chodzi o ideologię gender. W tym dokumencie słowo gender wielokrotnie zastępuje słowo płeć i zostało to ukryte przed opinią publiczną – podkreślił starszy analityk Centrum Badań i Analiz Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

Mec. Nikodem Bernaciak zaznaczył, że w Polsce pojęcie gender zastąpiono pojęciem „płci społeczno-kulturowej”. To właśnie przede wszystkim ideologia gender jest źródłem zastrzeżeń wobec konwencji stambulskiej.

– Konwencja stambulska narzuca państwom obowiązek przemycania pojęć z zakresu genderowego do programów nauczania w szkołach i czyni różnice między kobietami a mężczyznami źródłem strukturalnej przemocy. Tzn. upatruje w dotychczasowych, tradycyjnych rolach społecznych mężczyzn i kobiet źródło przemocy domowej, ale też ogólnie przemocy ze względu na płeć. Tego typu uźródłowienie tej przemocy jest niezgodne z prawdą, niezgodne z porządkiem prawa naturalnego. Tego typu programy nauczania przekazywałyby dzieciom nieprawdę – wyjaśnił gość audycji „Aktualności dnia”.

Warto zwrócić uwagę na cel konwencji stambulskiej i zmiany, jakich planuje dokonać w poszczególnych państwach, m.in. w Polsce.

– Formalnym celem konwencji stambulskiej jest zapobieganie przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Tymczasem, kiedy spojrzymy na wskaźniki faktycznie zweryfikowanego odsetka przypadków przemocy domowej, to okaże się, że państwa naszego regionu (Polska) mają najniższe wskaźniki przemocy domowej w całej Europie. (…) W Polsce ta konwencja nie przyczyniła się do istotnego polepszenia stanu ofiar przemocy domowej. Natomiast to, co zmieniła w Polsce, to jest słownik związany z ideologią gender. Można powiedzieć, że w takich państwach jak Polska konwencja stambulska nie była potrzebna. Wprowadziła ona niebezpieczne treści, co jest źródłem zastrzeżeń wobec tego dokumentu – powiedział mec. Nikodem Bernaciak.

Konwencja stambulska została w Polsce ratyfikowana w kwietniu 2015 r. przez ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, pomimo sprzeciwu licznych organizacji pozarządowych (prezydium Konferencji Episkopatu Polski czy Instytutu Ordo Iuris).

W Czechach czy na Słowacji konwencja stambulska nie jest ratyfikowana. [czytaj więcej]

Pod koniec stycznia senat Republiki Czeskiej nie ratyfikował konwencji stambulskiej, która kwestionuje istnienie dwóch płci i promuje ideologię gender. Politycy wskazali, że w krajach, gdzie przyjęto dokument – przemoc domowa nie zmniejszyła się. [więcej]

 

 
Cała rozmowa z mec. Nikodemem Bernaciekiem z audycji „Aktualności dnia” dostępna jest [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl