fot. pixabay.com

Marsze Śmierci z niemieckiego obozu Auschwitz

Dokładnie 78 lat temu z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau i jego podobozów wyruszyły tzw. Marsze Śmierci. Od 17 do 21 stycznia Niemcy wyprowadzili z obozu łącznie około 56 tys. osób

Więźniów prowadzono do Wodzisławia i Gliwic, a stamtąd wywożono pociągami do obozów w głąb III Rzeszy. Najdłuższa trasa liczyła 250 kilometrów. Według różnych szacunków podczas Marszów Śmierci zginęło około 15 tys. osób. Niektórzy zmarli z wycieńczenia i chorób, inni zostali zamordowani przez esesmanów.

Prof. Jan Żaryn, historyk, powiedział, że taka praktyka była utrzymywana do końca w szeregach gestapowców, komendantów obozów zagłady.

– Marsze Śmierci, które wiążą się z ostatnim etapem gehenny więźniów Auschwitz to pewnego rodzaju praktyka przenoszenia więźniów maltretowanych w potwornym złym stanie zdrowia, których przymuszano, w tym przypadku w miesiącach zimowych, gdy jest wyjątkowy mróz, do maszerowania do następnych obozów koncentracyjnych bądź przejściowych. Marsze Śmierci siłą rzeczy owocowały tragicznymi skutkami. W ten sposób Niemcy starali się panować nad więźniami do ostatniego momentu wejść wojsk sowieckich – powiedział prof. Jan Żaryn.

Niemcy pozostawili w Auschwitz około 7 tys. osób. Wkraczający sowieccy żołnierze uwolnili ich 27 stycznia 1945 roku.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl