fot. https://twitter.com/pisorgpl

Marszałek Sejmu, Elżbieta Witek, ogłosiła IV konkurs „Polskie serce pękło. Katyń 1940”

Napad Rosji na Ukrainę pokazuje, że metody Rosjan nie zmieniają się od lat. Warto więc przypomnieć sobie te metody z czasów II wojny światowej – powiedziała marszałek Sejmu, Elżbieta Witek, ogłaszając IV konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów „Polskie serce pękło. Katyń 1940”.

Elżbieta Witek podała dane, według których w poprzednich edycjach wzięło w sumie udział ponad 5 tys. uczniów z 2 tys. szkół.

„Ten konkurs odegrał swoją rolę. Chodziło o to, aby wśród młodych ludzi rozbudzić ciekawość na temat historii najnowszej, a Katyń przez wiele lat był jedną z kart historii zamkniętą dla nas Polaków” – powiedziała marszałek Sejmu.

Konkurs w tym roku będzie miał cztery kategorie, z czego trzy skierowane są do uczniów szkół ponadpodstawowych (plastyczna, literacka i tekst piosenki). W czwartej kategorii na scenariusz lekcji, mogą wziąć udział wyłącznie studenci.

Prace uczestników w kategorii literackiej w tym roku muszą poruszać temat „To także walka. Codzienność polskich oficerów w obozach NKWD w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku w latach 1939-1940”. Zdaniem marszałek Elżbiety Witek „to interesujący temat, bo dotyczy nie tylko codziennego życia obozowego, ale także działalności kapłanów różnych wyznań w tych trzech obozach”.

„Pokazuje też, w jaki sposób troszczono się o zachowanie godności polskich oficerów, patriotyzmu przy próbie przekupienia ich przez żołnierzy sowieckich z NKWD. Pokazuje też ich postawę na co dzień w najtrudniejszych obozowych warunkach” – dodała.

Ten sam temat został podany jako obowiązujący w kategorii dla studentów na scenariusz lekcji.

Z kolei do utworu zwycięzcy w kategorii tekst piosenki muzykę nagra Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

„Chciałabym zachęcić młodych ludzi, żeby zechcieli pochylić się nad tą niezmiennie ważną tematyką dla nas Polaków. Kiedy widzimy to, co się dzieje za naszą wschodnią granicą, napad Rosji na Ukrainę, na niezależne, wolne państwo, to pokazuje, że metody Rosjan nie zmieniają się od lat. Warto więc przypomnieć sobie metody z II wojny światowej” – zaakcentowała Elżbieta Witek.

Poinformowała, że finał konkursu planowany jest na 15 kwietnia.

Według regulaminu komisja konkursowa dokona wyboru 10 prac plastycznych, 10 prac literackich, 10 tekstów piosenki oraz 10 scenariuszy lekcji przy zachowaniu kolejności od 1 do 10, gdzie 1 jest najlepszą Pracą plastyczną, pracą literacką, tekstem piosenki lub scenariuszem.

Termin nadsyłania prac to 24 marca.

Szczegóły oraz regulamin konkursu można znaleźć na stronie: https://www.konkurskatynski.pl/

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl