IX Katyński Marsz Cieni

Ulicami Warszawy przejdzie dziś IX Katyński Marsz Cieni. Weźmie w nim udział 300 rekonstruktorów w mundurach Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza i Policji Państwowej.

Marsz wyruszy o 15.00 sprzed Muzeum Wojska Polskiego i przejdzie przez Plac Zamkowy, Barbakan pod pomnik Poległych i Pomordowanych na Wschodzie. Poprzedzi go Msza św. polowa sprawowana o godz. 11.00  przed Muzeum Katyńskim w Cytadeli. Uczestnicy Marszy oddadzą symboliczny hołd zamordowanym przez Sowietów Polakom w Katyniu i wielu innych miejscach na Wschodzie.

Kolumnę będzie prowadził oryginalny samochód NKWD tak zwany „czarny woron”. Podczas Marszu czytana będzie korespondencja z obozów, lista poległych oficerów czy wspomnienie heroicznej postawy duchownych.

Szczególnie akcentowana podczas Marszu jest osobista relacja z zamordowanymi w Katyniu, bądź innym miejscu sowieckich mordów. Jeśli ktoś chce upamiętnić członka własnej rodziny, czy żołnierza z rodzinnego miasta jest to możliwe poprzez wyczytanie na głos takiej osoby i zapalenie jej imiennego znicza na Placu Zamkowym przy Kamieniu Katyńskim.

Organizatorzy zachęcają do zabrania ze sobą walizek, chlebaków, manierek, kromek razowego chleba, gazet z epoki i innych tego typu przedmiotów.

Marsz nie ma charakteru politycznego. Jest marszem pamięci, milczącym hołdem pomordowanym braciom.

RIRM

drukuj