Autorstwa I, Levchuk Volodymyr (UAWeBeR), CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4344338

Na cmentarzu w Bykowni uczczono ofiary zbrodni katyńskiej

Na Polskim Cmentarzu Wojennym w podkijowskiej Bykowni polscy dyplomaci uczcili we wtorek pamięć ofiar zbrodni katyńskiej. W tym położonym u granic ukraińskiej stolicy lesie pogrzebano ok. 3,5 tys. Polaków zamordowanych w 1940 r.

„Ukraiński rozdział zbrodni katyńskiej był odkryty później, szczególnie Bykownia, ale jest on nie mniej krwawy (…). Wspieramy wspólne polsko-ukraińskie badania nad tym rozdziałem, są one dalekie od zakończenia” – podkreślił w rozmowie z polskimi dziennikarzami Ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki.

„Są to ofiary totalitaryzmu, który wierzył w swoją bezkarność. I jak to niestety z nierozliczonymi zbrodniami bywa, nawet wiele lat później pojawia się pokusa (ich) powtarzania” – wskazał.

We wtorek, kiedy obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bykowni kwiaty złożyli polscy dyplomaci.

„Jesteśmy jako Polska bardzo aktywni, też w gronie międzynarodowym, w przeciwdziałaniu łamania praw człowieka na tymczasowo okupowanym terytorium Donbasu i na okupowanym Krymie” – kontynuował.

Bartosz Cichocki podkreślił, że wielu polskich polityków, w tym wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska i eurodeputowana Anna Fotyga, jest zaangażowanych w zbieranie świadectw o tych zbrodniach, które już zostały popełnione, „by nie uszły sprawcom bezkarnie”.

W położonym tuż u granic ukraińskiej stolicy lesie w Bykowni w zbiorowych mogiłach pogrzebano około 150 tys. ofiar komunizmu różnych narodowości, w tym ok. 3,5 tys. Polaków z listy katyńskiej.

Cmentarz w Bykowni jest, obok charkowskich Piatichatek, jednym z dwóch cmentarzy katyńskich znajdujących się na terytorium Ukrainy. W przyszłym roku minie dziesięć lat od otwarcia tam Polskiego Cmentarza Wojennego.

13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ustanowiony przez Sejm w listopadzie 2007. Do zbrodni katyńskiej, w wyniku której zamordowano ok. 22 tys. polskich obywateli, m.in. oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych należących do elit II Rzeczypospolitej, doszło wiosną 1940 r. Z polecenia najwyższych władz Związku Sowieckiego, z Józefem Stalinem na czele, funkcjonariusze NKWD dokonali masowych zabójstw m.in. w Lesie Katyńskim, Kalininie (obecnie Twer) i Charkowie.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl