fot. PAP

Maleją wpływy do budżetu z akcyzy

Mimo podniesienia akcyzy na wyroby tytoniowe ilość pieniędzy jaka trafiła do budżetu państwa po 11 miesiącach 2013 roku była niższa o blisko 2 proc. Tymczasem od stycznia akcyza wzrosła o dalsze 5 procent. Nie wykluczone, że będą kolejne podwyżki.

Resort finansów mniejsze wpływy z akcyzy tłumaczy rosnącą popularnością papierosów elektronicznych. Eksperci wyjaśniają natomiast, że zmniejszenie sprzedaży wynika z podwyżki cen produktu, a skutkiem takiego stanu rzeczy jest rozwój szarej strefy.

Podobnie wygląda sytuacja na rynku spirytusu. Po podwyżce akcyzy w styczniu o 15 proc. sprzedaż spada, a produkcja gwałtownie wyhamowuje. Dr Marian Szołucha, ekonomista, powiedział że takie działania prowadzą do pogorszenia stanu polskiej gospodarki.

– W gospodarce jak w życiu łatwiej jest coś zniszczyć trudniej zbudować, a taka polityka jak będzie trwała dalej przyniesie nam nie tylko katastrofę finansów, ale też bankructwo wielu firm a więc realne problemy gospodarcze – powiedział dr Marian Szołucha.

Budżetowi państwa żadnych korzyści nie przyniosła również podwyżka podatku VAT do 23 proc. Wpływy z tego podatku są najniższe w historii.

 

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj