Trwają negocjacje ws. budżetu UE na 2014-2020 r.

Projekt ustala limit dostępu do funduszy spójności dla danego kraju w wys. 2,4 proc. jego PKB. To daje Polsce ok. 73,9 mld euro, czyli więcej niż proponował Cypr. Ale są większe cięcia w rolnictwie.

Rozesłana około północy do stolic 27 państw UE najnowsza propozycja została przygotowana przez gabinet przewodniczącego Rady Europejskiej. Projekt ten będzie podstawą dalszych negocjacji aż do szczytu przywódców UE w przyszłym tygodniu.

Potrzebna jest mniejsza dynamika prac nad budżetem. Każda kolejna propozycja jest mało korzystna dla Polski – powiedział były wiceminister spraw zagranicznych, poseł Krzysztof Szczerski.

-Ta dynamika negocjacji jest niekorzystna, dlatego że każda kolejna propozycja zawiera kolejne cięcia. Na razie trzeba zatrzymać tą negatywną dynamikę, trzeba odbić się od złych tendencji i zacząć negocjować dobre pieniądze dla Polski – powiedział Krzysztof Szczerski.

Opozycja parlamentarna wspiera rząd w negocjacjach na wiele sposobów, np. poprzez prowadzone rozmowy z różnymi unijnymi politykami.

PiS zaproponował uchwałę, w której Sejm będzie się sprzeciwiał cięciom w unijnym budżecie i domagał wyrównania dopłat dla rolników.

Dokumentem zajmą się jutro posłowie sejmowej Komisji ds. UE

– Proponujemy żeby Sejm uznał, iż negocjacje muszą zakończyć się kompromisem, który będzie dobry dla całej Unii. Po drugie bardzo wyraźnie podkreśla jakie są warunki naszego punktu widzenia- dobre dla Polski i Europy. W przypadku Polski jest to koniec dyskryminacji polskich rolników czyli wyrównanie opłat, duże pieniądze na rozwój regionalny oraz takie zasady ich wydawania, żebyśmy samodzielnie mogli decydować o tym, na co chcemy je przeznaczyć. Wzywamy rząd do tego, żeby w Brukseli negocjował aktywnie. Gdyby budżet miał być niekorzystny, wzywamy, żeby rząd się na niego nie godził – apelował pos. Krzysztof Szczerski.

Propozycja Van Rompuya oprócz większych niż wcześniej ograniczeń wydatków,  zakłada utrzymanie rabatu brytyjskiego. Przewiduje też korekty w składkach do unijnej kasy dla innych największych płatników netto: Niemiec, Holandii i Szwecji.

Jednocześnie Van Rompuy utrzymuje „prezent” dla państw dotkniętych recesją. Dla Grecji i Portugalii limit w dostępie do funduszy spójności będzie wyższy niż 2,4 proc. PKB, ale nie wskazano jeszcze o ile.

 

Wypowiedź posła Krzysztofa Szczerskiego


Pobierz Pobierz

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl