M. Guziak-Nowak: Jest coraz większa świadomość nt. praw, które przysługują rodzicom po poronieniu dziecka

Jest coraz większa świadomość nt. praw, które przysługują rodzicom po poronieniu dziecka, jak prawo do pogrzebu na każdym etapie ciąży. Coraz większa świadomość jest także o prawach pracowniczych. Obojgu rodzicom w takiej sytuacji przysługują urlopy, a mama może skorzystać ze skróconego urlopu macierzyńskiego. Jest coraz większa świadomość o świadczeniach socjalnych, jak zasiłek pogrzebowy. Wydarzyło się dużo dobrego, chociaż ciągle trzeba popularyzować ten temat – powiedziała Magdalena Guziak-Nowak, dyrektor ds. edukacji Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.  

Na początku listopada przeżywamy refleksję na temat śmierci oraz życia wiecznego. Zapalamy znicze na grobach zmarłych, modląc się w ich intencji. Towarzyszy nam zaduma także nad małymi grobami, które są upamiętnieniem bądź miejscem pochówku nie tylko małych dzieci, ale również tych nienarodzonych.

– Zawsze będę zachęcała, aby o dzieciach nienarodzonych mówić jak o osobach, które przyszły na świat. Nie zdążyły się narodzić, ale miały swoje ciało, więc były w takiej materialnej formie. (…) Coraz częściej słyszymy o rodzinach, które doświadczyły straty dziecka na etapie prenatalnym. To spowodowane jest otwartością wielu mediów, aby mówić o tym temacie. Postęp ginekologii wpłynął także na to, że kobieta o wiele szybciej dowiaduje się, że jest w ciąży. (…) Odwiedzenie grobu utraconego dziecka jest bardzo ważne. Kiedy rodzice tracą swoje dziecko przed narodzeniem, nie mają pamięci o nim, na którą mogłyby się składać wspomnienia o uśmiechaniu się dziecka czy jego pierwszych krokach. Wówczas bezcenną pamiątką jest wszystko, co kojarzy nam się z czasem noszenia dziecka pod sercem, ale także ten grób – wskazała Magdalena Guziak-Nowak.

Czasem rodzice obawiają się pochówku dziecka. Mówią, że może to być niepotrzebne rozdrapywanie ran. Dyrektor ds. edukacji Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka powiedziała jednak, że „z perspektywy czasu rytuał pogrzebu oraz materialny znak grobu jest bardzo ważny”.

– Warto zachęcać rodziców, którzy utracili dziecko, do tego, aby podjęli ten wielki trud. To wielkie obciążenie, jedna z najbardziej kryzysowych sytuacji, jakie możemy sobie wyobrazić. Ważne jest jednak podjęcie próby odprawienia pogrzebu temu człowiekowi, który na to zasługuje – zaznaczyła.

Działaczka pro-life zwróciła uwagę na inicjatywy, które poruszają kwestię śmierci dzieci nienarodzonych. Jedną z nich jest publikacja Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka „Kompendium pastoralne o rodzinnym pogrzebie dziecka martwo urodzonego i towarzyszeniu w żałobie osieroconej rodzinie”.

– To pierwsza tak obszerna publikacja opowiadająca o tym, w jaki sposób liturgicznie możemy zatroszczyć się o ciało zmarłego dziecka, a także o jego rodziców. W kompendium opisane są liczne ceremonie pożegnania. (…) Jest też coraz większa świadomość nt. praw, które przysługują rodzicom po poronieniu dziecka, jak prawo do pogrzebu na każdym etapie ciąży. Coraz większa świadomość jest także o prawach pracowniczych. Obojgu rodzicom w takiej sytuacji przysługują urlopy, a mama może skorzystać ze skróconego urlopu macierzyńskiego. Jest coraz większa świadomość o świadczeniach socjalnych, jak zasiłek pogrzebowy. Wydarzyło się dużo dobrego, chociaż ciągle trzeba popularyzować ten temat – mówiła Magdalena Guziak-Nowak.

Na stronie www.pro-life.pl dostępna jest broszura „Jesteś – doświadczenie poronienia”.

Rozmowę z Magdaleną Guziak-Nowak można odsłuchać [w tym miejscu].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl