fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] M. Guziak-Nowak: Kryterium terapii daremnej nie można stosować w kontekście podawania pożywienia lub wody

W oświadczeniu Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich wprost napisano, że podawanie pacjentowi wody i pożywienia nie jest terapią daremną. Karmienie człowieka nie ma waloru terapeutycznego. To opieka, pielęgnacja. Kryterium terapii daremnej nie można stosować do sytuacji, kiedy mówimy o podawaniu pożywienia czy wody – powiedziała Magdalena Guziak-Nowak, sekretarz zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, w piątkowym programie „Polski punkt widzenia” w TV Trwam.

Sąd wyraził zgodę na transport Polaka w śpiączce z Wielkiej Brytanii do Polski – podała Polska Agencja Prasowa. Chodzi o R.S. (jego personalia nie mogą być publikowane ze względu na dobro rodziny), który od kilkunastu lat mieszka w Anglii i który 6 listopada 2020 r. doznał zatrzymania pracy serca na co najmniej 45 minut, w wyniku czego – według szpitala – doszło do poważnego i trwałego uszkodzenia mózgu. W piątek Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało o wysłaniu do Konsulatu RP w Londynie paszportu dyplomatycznego dla mężczyzny. [czytaj więcej] 

– Wiele środowisk naciskało na polską dyplomację, żeby nie ustawała w wysiłkach, za które jesteśmy bardzo wdzięczni. (…) Sprawa wydawała się przegrana, natomiast polscy dyplomaci stanęli na wysokości zadania. Mam nadzieję, że ostatecznie sytuacja okaże się wygraną kultury afirmacji życia ludzkiego, a nie kultury usprawiedliwienia, w której odbieramy człowiekowi życie, a później szukamy sensownego wytłumaczenia tego zajścia – powiedziała Magdalena Guziak-Nowak.

Władze szpitala w Plymouth wystosowały oświadczenie, w którym napisano, że „opieka szpitala i leczenie R.S. są całkowicie zgodne z życzeniem sądu. Nadal zapewniamy kontynuowanie kompleksowej opieki, jak robimy to w przypadku wszystkich pacjentów pod koniec ich życia. Współczujemy R.S. oraz członkom jego rodziny. To bardzo trudna i tragiczna sytuacja dla wszystkich zaangażowanych”.

To jakaś schizofrenia moralna. Jestem ciekawa, co brytyjski sąd ma na myśli, mówiąc, że dokładają wszelkich starań, żeby życie R.S. było godne w ostatniej fazie jego trwania. Przy tym pojawiają się takie decyzje ze strony sądu. (…) Problem zasadza się na sprzecznych komunikatach, które wysyłała rodzina. Żona pacjenta mówiła, że on nie chciałby być utrzymywany przy życiu w takiej sytuacji, zgadzając się z decyzją sądu. Odrębne zdanie zgłaszały matka i siostry. W Wielkiej Brytanii jest tak, że taka sporna sytuacja trafia do sądu opiekuńczego, który w swoim postępowaniu powinien kierować się dwoma zasadami – nie może dyskryminować pacjenta i intencją rezygnacji z terapii nie może być chęć spowodowania śmierci pacjenta. Obserwując to, co się dzieje w Wielkiej Brytanii, trudno nie mieć wrażenia, że o to właśnie chodziło – wskazała działaczka pro-life.

Magdalena Guziak-Nowak zaznaczyła, że „w tego typu sytuacjach, sporach etycznych, które są na granicy moralności i medycyny, bardziej warto opierać się na zdaniu lekarzy”.

– W oświadczeniu Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich wprost napisano, że podawanie pacjentowi wody i pożywienia nie jest terapią daremną. Karmienie człowieka nie ma waloru terapeutycznego. To opieka, pielęgnacja. Terapią daremną jest np. wykonanie bardzo skomplikowanej operacji, która miałaby przedłużyć życia człowieka o kilka dni, jednak tutaj można powiedzieć, że to nie przedłużenie życia, a przedłużenie umierania. Nie można kryterium terapii daremnej stosować do sytuacji, kiedy mówimy o podawaniu pożywienia czy wody – podkreśliła gość TV Trwam.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl