fot. Obraz autorstwa yanalya na Freepik

M. Guziak-Nowak: Gdy w Hiszpanii zalegalizowano przesłankę „zagrożenia zdrowia psychicznego” – w ciągu kilku lat liczba aborcji przekroczyła 100 tys. zabitych dzieci rocznie

Kiedy w Hiszpanii zalegalizowano przesłankę „zagrożenia zdrowia psychicznego” – w ciągu kilku lat liczba aborcji przekroczyła 100 tys. zabitych dzieci rocznie. Gdy parę lat później wprowadzono „aborcję na życzenie”, statystyki prawie w ogóle nie drgnęły. Obawiamy się, że taki przepis będzie nadinterpretowany także w Polsce – Magdalena Guziak-Nowak, dyrektor ds. edukacji Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka wystosowało apel do minister zdrowia Katarzyny Sójki, aby nie dokonywała niekonstytucyjnej interpretacji zapisów Ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Zapisana w art. 4a tzw. przesłanka aborcyjna zakłada obecnie możliwość pozbawienia życia nienarodzonego dziecka w dwóch przypadkach: gdy życie kobiety jest zagrożone i wówczas, gdy zagrożone jest jej zdrowie. Pojawiają się jednak informacje, że przesłanka „zagrożenia zdrowia” ma być poszerzona przez Ministerstwo Zdrowia o „zagrożenie zdrowia psychicznego”, co otworzy w Polsce furtkę „aborcji na życzenie”.

Magdalena Guziak-Nowak zwróciła uwagę, że dzisiaj, dzięki rozwijającej się medycynie, nie mamy zbyt często do czynienia z sytuacją, w której rozwijające się dziecko bezpośrednio zagraża życiu kobiety.

– Gdy taka sytuacja się zdarzy, lekarze mają nie tylko prawo, ale i obowiązek ratować życie kobiety. Nawet jeśli miałoby się to odbywać kosztem życia dziecka, to z etycznego punktu widzenia takiego postępowania nie będziemy nazywać „aborcją”; nie ma tu żadnej winy moralnej. Zachodzi tu zasada podwójnego skutku. Lekarz chce ratować życie kobiety, ale nie potrafi zrobić tego w inny sposób – bo medycyna nie daje mu więcej narzędzi – niż odebranie życia temu dziecku. Intencją było ratowanie życia matki. Natomiast w tym samym art. 4a mamy sytuację, która z moralnego punktu widzenia jest czymś zupełnie innym: mówimy o ratowaniu zdrowia kobiety, kiedy jest ono zagrożone – podobno – poprzez rozwijającą się ciążę. Kiedy mamy kolizję dwóch dóbr: zdrowia i życia – naszym obowiązkiem zawsze jest wybrać najpierw życie. Obawiamy się, że przepis ten będzie nadinterpretowany – wskazała dyrektor ds. edukacji Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

Gość „Aktualności dnia” podkreśliła, że na przykładzie innych państw, m.in. Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii, widać, iż rozszerzenie katalogu tzw. przesłanek do aborcji o „zagrożenie zdrowia psychicznego” wprost doprowadziło do legalizacji „aborcji na życzenie”.

– Kiedy w Hiszpanii zalegalizowano przesłankę „zagrożenia zdrowia psychicznego” – w ciągu kilku lat liczba aborcji przekroczyła 100 tys. zabitych dzieci rocznie. Gdy parę lat później wprowadzono „aborcję na życzenie”, statystyki prawie w ogóle nie drgnęły. Oznacza to, że kobiety, które „potrzebowały” aborcji na życzenie, załatwiały ją sobie u lekarza psychiatry – zaznaczyła.

Magdalena Guziak-Nowak mówiła, że przez byłego szefa resortu zdrowia, Adama Niedzielskiego, w Ministerstwie Zdrowia został powołany zespół, który ma doprecyzować polskie przepisy w omawianym wyżej zakresie.

– Obawiamy się, że taki komunikat zespołu może zmienić sytuację dzieci nienarodzonych na gorsze. Nie tylko dzieci, ale i ich matek. Opowiadając się przeciwko wprowadzaniu przesłanki zdrowia psychicznego matki nie chcemy zatroszczyć się tylko o dziecko. Widzimy i dziecko, i mamę. Oczywiście może się u niej pojawić kryzys psychiczny, szczególnie jeśli zaistnieją trudne okoliczności. Natomiast fachowa literatura medyczna i uczciwi lekarze psychiatrzy mówią od dawna, że matce, która np. znajduje się w depresji (…), należy zaproponować realną pomoc, jaka rozwiąże jej kłopoty, a nie dać pseudorozwiązanie w postaci aborcji, która jeszcze bardziej nasila problemy – akcentowała gość Radia Maryja.

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka na co dzień dociera m.in. do młodzieży z ofertą edukacyjną nt. wartości ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Przykładem jest organizowany od 20 lat konkurs „Pomóż ocalić życie bezbronnemu”.

– Przez ostatnie lata otrzymaliśmy blisko 30 tys. prac. Daje to nadzieję, że młode pokolenie nie odwróci się od tematu ochrony życia człowieka – wskazała dyrektor ds. edukacji Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

Cała rozmowa z Magdaleną Guziak-Nowak dostępna jest [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj