fot. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie

Lubelskie: dwa żubrzątka przyszły na świat w tym roku w Lasach Janowskich

Dwa żubrzątka przyszły na świat w tym roku w Lasach Janowskich (Lubelskie). Obecnie stado wolnożyjących tam żubrów liczy już 11 osobników. Pierwsze dwa sprowadzono na początku 2021 roku. Doskonale się tu zaaklimatyzowały – ocenił nadleśniczy Nadleśnictwa Janów Lubelski Waldemar Kuśmierczyk.

W rozmowie z PAP przekazał, że w ubiegłym roku w Lasach Janowskich narodziło się pierwsze żubrzątko, dokładnie byczek.

„W tym roku, w czerwcu na świat przyszły dwa – jest to jałówka i byczek. Obecnie nasze stado wolnożyjących żubrów liczy jedenaście osobników, w tym trzy młode” – dodał nadleśniczy.

Żubry sprowadzono na początku 2021 roku z Puszczy Boreckiej. Nadleśniczy podkreślił, że zwierzęta doskonale się zaaklimatyzowały w Lasach Janowskich.

„Radzą sobie bardzo dobrze. Przebywają na łąkach i w lesie. Na przemian żerują, odpoczywają i przemieszczają się po lesie, a także w rezerwacie, w dolinach dwóch rzek we wschodniej części Lasów Janowskich” – powiedział Kuśmierczyk.

Wyjaśnił, że monitoring żubrów prowadzony jest poprzez codzienną, bezpośrednią obserwację pracowników nadleśnictwa oraz dzięki fotopułapkom umieszczonym w lesie.

Zapytany, czy odwiedzający Lasy Janowskie mają szansę spotkać żubra na żywo przypomniał, że żyjące tu stado jest dzikie.

„Ono nie pozwala się podejść – żubry po prostu odchodzą albo uciekają. Nie powinno się zresztą do nich zbliżać, płoszyć czy zaczepiać, bo to może być niebezpieczne. Trzeba zachować bezpieczną odległość – minimum 50 metrów – bo żubry są spokojne, ale jak się bronią to mogą się różnie zachować. Na pewno byki, które są w okresie rui – czyli teraz – odłączają się od stada i mogą podchodzić bliżej zabudowań czy ludzi” – ostrzegł nadleśniczy.

Żubry są gatunkiem pod ścisłą ochroną. Są największymi ssakami Polski i Europy.

„Nazywane są duchami, bo rzeczywiście trudno jest je wytropić mimo tego, że mają dużą masę i wielkość to przemieszczają się dosyć sprawnie” – dodał Kuśmierczk.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl