fot. By Koroniec - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=40556666

Łódź: Ogród Zoologiczny wzbogacił się o kilkanaście gatunków zwierząt

W mijającym roku do łódzkiego zoo przyjechało kilkadziesiąt zwierząt – przedstawicieli kilkunastu różnych gatunków, m.in. samica hipopotama karłowatego, samiec lwa oraz rozmaite ptaki. Ogród przygotowuje się też do otwarcia Orientarium, które ma nastąpić w czerwcu 2021 roku.

„Rok 2020 był rokiem interesującym, jeśli chodzi o transport zwierząt do naszego ogrodu. Przyjechała do nas m.in. samica hipopotama karłowatego, samiec lwa azjatyckiego, samiec binturonga oraz samica arasari. Grudzień był najbogatszy w takie transfery. Dotarły do nas w tym miesiącu takie gatunki, jak: kitanka lisia, wyderki orientalne, smugowce chińskie oraz ptaki – waruga, ibisy szkarłatne czy bilbile” – poinformował wiceprezes łódzkiego ogrodu zoologicznego, Tomasz Jóźwik.

Jak wyjaśniła kierownik działu hodowlanego, Barbara Wicińska, hodowla zwierząt w ogrodach zoologicznych jest możliwa dzięki wymianom zwierząt pomiędzy instytucjami.

„Część zwierząt, które przyjechały do nas w tym roku, to zwierzęta, które uzupełniają nasze pary hodowlane. Do samca hipopotama karłowatego dotarła samica. Udało nam się sprowadzić partnera dla samic binturonga. Bardzo ciekawym gatunkiem są wyderki orientalne, które dotarły do nas w drugiej połowie grudnia. To najmniejsza wydra świata. Nowa para przyjechała do nas z Holandii, zamieszkała w pomieszczeniach wewnętrznych, które dla nich przygotowaliśmy. Wiosną będzie można je oglądać na nowym wybiegu, który powstał obok wybiegu lwów azjatyckich” – podkreśliła.

Barbara Wicińska zaznaczyła też, że w łódzkim zoo już rozpoczęły się przygotowania do otwarcia budowanego od dwóch lat Orientarium. Do Łodzi dotarli już pierwsi jego mieszkańcy – drobne ptaki śpiewające: bilbile zbroczone, sroczki białorzytne oraz szpaki balijskie. Planowane są kolejne transporty zwierząt.

Orientarium, którego budowa rozpoczęła się w 2018 r., zajmie blisko połowę terenu łódzkiego zoo. Budynek składać się ma z części wejściowo-konferencyjnej oraz części dla zwierząt. Znajdzie się w nim miejsce dla słoni indyjskich, basen ze słoną wodą i podwodnym tunelem dla zwiedzających oraz dżungla dla zwierząt. Będzie to przestrzeń ekspozycyjna dla zwierząt z Azji Południowo-Wschodniej.

Dzięki inwestycji, której otwarcie planowane jest na czerwiec 2021 roku, w łódzkim ogrodzie zoologicznym pojawią się nowe gatunki zwierząt: orangutany, pantery mgliste, rekiny, niedźwiedzie malajskie, gibony, dzioborożce, langury i płaszczki; wznowiona zostanie także hodowla posiadanych do niedawna gatunków, m.in. słoni indyjskich.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl