Kryzys na rynku farmaceutycznym

Europa w produkcji leków jest uzależniona od Chin i Indii. To fakty, o których mówią producenci. Biją na alarm, że bezpieczeństwo lekowe jest równie ważne, jak militarne i energetyczne.

Wybuch pandemii COVID-19 był poważnym szokiem dla światowej gospodarki. Doprowadził do zerwania łańcuchów dostaw. [czytaj więcej]

 

Cała Europa po pandemii, w jej trakcie, zobaczyła, jak przerwane są łańcuchy dostaw, czyli jak bardzo łatwo uzależniliśmy się od Azji, szczególnie od Chin i Indii – mówił Grzegorz Rychwalski, prezesa Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

Z kryzysu udało się wyjść, ale Europa nie wyciągnęła z niego wniosków. Zdecydowana większość substancji czynnych, które są sercem leków, pochodzi z Chin oraz Indii. Udział Unii Europejskiej w produkcji tych substancji wynosi zaledwie 24 procent. Europa sama sobie nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa lekowego.

W Polsce jest firma, która produkuje substancje czynne, eksportuje je na cały świat, ale jest to tak znikoma produkcja, że niestety nie zapewnia nam to bezpieczeństwa lekowego zarówno w Europie, jak i w Polsce –  zauważył Tadeusz Chrzan, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Produkcja substancji czynnych jest wysoce wyspecjalizowana technologicznie. Wymaga wielkich nakładów finansowych. Przeniesienie produkcji do Europy to jedno, drugie to cena leku.

 – W Europie nigdy nie będzie tańszej produkcji leków i substancji czynnych niż w Azji. Są zupełnie inne koszty płacy, energii, środowiskowe. W Europie wszystko jest droższe – zaznaczył Grzegorz Rychwalski.

To koszt, który musimy ponieść jako cała Europa, jeśli chcemy być niezależni w tej dziedzinie.

Jeżeli chcemy patrzeć kompleksowo, to musimy patrzeć przez pryzmat wszystkich krajów Unii Europejskiej, które tak naprawdę powinny wspólnie podejmować działania, aby utrzymać bezpieczeństwo lekowe – mówiła Barbara Dziuk, poseł PiS.

Parlament Europejski zwrócił się do Komisji Europejskiej, by przedstawiła przepisy, które zwiększą produkcję farmaceutyczną.

Jako stowarzyszenie polskie wnioskujemy do Parlamentu Europejskiego,  by przymusił Komisję Europejską do tego, żeby stworzyła dedykowane rozwiązania prawne wsparcia produkcji leków w Europie – powiedział zastępca prezesa Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

Niektóre państwa – takie jak Włochy, Francja i Hiszpania – rozwijają rodzimy przemysł farmaceutyczny. Pytanie: Czy te kraje nie mają ambicji do bycia monopolistą? Nie może być tak, że produkcja leków w Europie ograniczy się wyłącznie do kilku krajów.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl