
Kryzys na rynku farmaceutycznym
Europa w produkcji leków jest uzależniona od Chin i Indii. To fakty, o których mówią producenci. Biją na alarm, że bezpieczeństwo lekowe jest równie ważne, jak militarne i energetyczne.
Wybuch pandemii COVID-19 był poważnym szokiem dla światowej gospodarki. Doprowadził do zerwania łańcuchów dostaw. [czytaj więcej]
– Cała Europa po pandemii, w jej trakcie, zobaczyła, jak przerwane są łańcuchy dostaw, czyli jak bardzo łatwo uzależniliśmy się od Azji, szczególnie od Chin i Indii – mówił Grzegorz Rychwalski, prezesa Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.
Z kryzysu udało się wyjść, ale Europa nie wyciągnęła z niego wniosków. Zdecydowana większość substancji czynnych, które są sercem leków, pochodzi z Chin oraz Indii. Udział Unii Europejskiej w produkcji tych substancji wynosi zaledwie 24 procent. Europa sama sobie nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa lekowego.
– W Polsce jest firma, która produkuje substancje czynne, eksportuje je na cały świat, ale jest to tak znikoma produkcja, że niestety nie zapewnia nam to bezpieczeństwa lekowego zarówno w Europie, jak i w Polsce – zauważył Tadeusz Chrzan, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Produkcja substancji czynnych jest wysoce wyspecjalizowana technologicznie. Wymaga wielkich nakładów finansowych. Przeniesienie produkcji do Europy to jedno, drugie to cena leku.
– W Europie nigdy nie będzie tańszej produkcji leków i substancji czynnych niż w Azji. Są zupełnie inne koszty płacy, energii, środowiskowe. W Europie wszystko jest droższe – zaznaczył Grzegorz Rychwalski.
To koszt, który musimy ponieść jako cała Europa, jeśli chcemy być niezależni w tej dziedzinie.
– Jeżeli chcemy patrzeć kompleksowo, to musimy patrzeć przez pryzmat wszystkich krajów Unii Europejskiej, które tak naprawdę powinny wspólnie podejmować działania, aby utrzymać bezpieczeństwo lekowe – mówiła Barbara Dziuk, poseł PiS.
Parlament Europejski zwrócił się do Komisji Europejskiej, by przedstawiła przepisy, które zwiększą produkcję farmaceutyczną.
– Jako stowarzyszenie polskie wnioskujemy do Parlamentu Europejskiego, by przymusił Komisję Europejską do tego, żeby stworzyła dedykowane rozwiązania prawne wsparcia produkcji leków w Europie – powiedział zastępca prezesa Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.
Niektóre państwa – takie jak Włochy, Francja i Hiszpania – rozwijają rodzimy przemysł farmaceutyczny. Pytanie: Czy te kraje nie mają ambicji do bycia monopolistą? Nie może być tak, że produkcja leków w Europie ograniczy się wyłącznie do kilku krajów.
TV Trwam News