Z. Krasnodębski: KE zaczyna zajmować rozsądne stanowisko ws. Polski

Wydaje się, że Komisja Europejska w końcu zaczyna zajmować rozsądne stanowisko. Głosy rozsądku w polskiej sprawie wśród europejskich polityków zaczynają się mnożyć – zauważa prof. Zdzisław Krasnodębski odnosząc się do słów wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa.

„Nie czas jeszcze na podejmowanie dalszych działań przeciw Polsce ws. rządów prawa” – powiedział w czwartek w Sztokholmie Frans Timmermans.

Holenderski polityk oświadczył, że choć istnieje ,,pewna  liczba instrumentów”, ,,na tym etapie nie jest gotów ogłosić dalszych kroków”. [czytaj więcej]

Wygląda na to, że wiceprzewodniczący KE nabrał pewnego dystansu do Polski, a to należy przyjąć z aprobatą – podkreśla prof. Zdzisław Krasnodębski, europoseł.

– Wydaje się, że Komisja Europejska w końcu zaczyna zajmować rozsądne stanowisko. Wypowiedziała się w swoich sprawach, udzieliła nam kilka rad, z których część rząd przyjął i potraktował bardzo poważnie. Problem, którym KE zajmowała się przede wszystkim – problem Trybunału Konstytucyjnego – został rozwiązany. Już nawet nie absorbuje uwagi publicznej w Polsce. Myślę, że będą trwały jakieś próby podjęcia debat na temat Polski, ale mnożą się też głosy rozsądku – zauważył Zdzisław Krasnodębski.

W środę szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski poinformował, że Polska otrzymała raport przygotowany przez Timmermansa dla Rady ds. Ogólnych. Minister zapowiedział, że strona polska odpowie na niego podczas wtorkowego posiedzenia Rady, ponieważ jest on stronniczy.

W najbliższy wtorek na posiedzeniu Rady ds. Ogólnych, KE ma przedstawić informacje ws. prowadzonej wobec Polski procedury ochrony praworządności.

RIRM

drukuj