fot. pixabay.com

KE zatwierdziła blisko 1,4 mld zł dla sektora MŚP

Komisja Europejska zatwierdziła prawie 1 mld 400 mln zł dla firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Środki już wkrótce będą mogły trafić do firm w postaci pożyczek płynnościowych oraz dotacji na kapitał.

W pierwszej kolejności pieniądze trafią do firm, które najbardziej ucierpiały w czasie pandemii. Komisja Europejska zatwierdziła prawie 1 mld 400 mln zł dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorców. To pierwsza transza dla Polski w ramach instrumentu REACT-EU. Są to środki z nowej perspektywy 2021-2027, ale dotyczą jeszcze programu, który był wdrażany w perspektywie 2014-2020 – poinformowała Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

– W ramach instrumentu REACT-EU dla Polski będzie przeznaczonych ok. 7 mld 400 mln zł. Mają to być środki na wsparcie gospodarki, która będzie wychodzić z pandemii. Druga transza instrumentów będzie przydzielona w październiku 2021 roku. Komisja podzieli pieniądze, bazując na aktualnych wskaźnikach społeczno-gospodarczych – dodała wiceminister.

Fundusze zostaną uruchomione po ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej przez wszystkie państwa członkowskie. Pieniądze muszą zostać wydane najpóźniej do końca 2023 roku, jednak – jak zapewnił resort funduszy – stanie się to dużo szybciej. Pakiet prawie 1,5 mld zł to część 770 mld zł wynegocjowanych przez polski rząd.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj