Komisja Europejska zaprezentowała wstępne plany dotyczące finansów UE do 2025 roku

Komisja Europejska przedstawiła wstępne koncepcje ws. finansów Unii Europejskiej do 2025 r. Ma to być otwarcie debaty na temat nowego wieloletniego budżetu Unii Europejskiej. W dokumencie znalazły się zapisy wskazujące na związek między praworządnością a finansami, ale bez wyraźnej warunkowości.

Podkreślono, że podtrzymywanie podstawowych wartości Unii Europejskiej podczas opracowywania i wdrażania polityk unijnych ma kluczowe znaczenie. Europoseł Prawa i Sprawiedliwości, Zbigniew Kuźmiuk wskazał, że nowa perspektywa budżetowa będzie trudniejsza, co najmniej z dwóch powodów.

– Po pierwsze będzie mnie środków, z tego względu, że Wielka Brytania już nie będzie uczestniczyła w tym budżecie, a ona była płatnikiem netto, średnio na 10 miliardów euro rocznie. Zabraknie, więc przynajmniej przez 7 lat około 70 miliardów euro. Są to, więc duże pieniądze. I drugie, najprawdopodobniej przyszła perspektywa nie będzie 7 letnia tylko 5 letnia. Oznacza to, że trudniej będzie wydawać środki szczególnie na te inwestycje infrastrukturalne, które w Polsce, jeszcze po roku 2020 zapewne będą finansowane ze środków europejskich. Trzeba będzie to robić w krótszym czasie i znacznie sprawniej niż do tej pory – podkreślił Zbigniew Kuźmiuk, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.

Zaprezentowane w Brukseli pomysły mają przygotować grunt pod przedstawienie na początku przyszłego roku projektu nowych wieloletnich ram finansowych na okres po 2020 r.

RIRM

drukuj