fot. PAP/Darek Delmanowicz

KE wstrzymuje dostawy maseczek ochronnych od chińskiego producenta

Komisja Europejska wstrzymuje dostawy maseczek ochronnych od chińskiego producenta. Wszystko po tym, jak Polska – a w czwartek także Holandia – zgłosiły wątpliwości co do jakości produktu.

W ubiegły piątek Komisja Europejska poinformowała, że w ramach unijnego mechanizmu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych rozdysponuje wśród krajów członkowskich 1,5 miliona maseczek medycznych, które mają chronić pracowników służby zdrowia przed COVID-19. Najwięcej z nich, bo ponad 600 tysięcy, przydzielono Polsce.

W środę minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski poinformował, że maseczki nie spełniają norm i nie mogą być przekazane medykom.

– Niestety, nie mają one certyfikatu CE, co nas zaniepokoiło i wysłaliśmy je również do badania. Tutaj muszę przekazać Państwu, że maseczki, które zakupiła Unia Europejska, nie spełniają żadnych norm – ani FFP1, ani FFP2, ani FFP3. W związku z tym nie mogą być rozdysponowane wśród medyków – oświadczył prof. Łukasz Szumowski.

Szef resortu wysłał także w tej sprawie list do unijnej komisarz zdrowia.

 „To bardzo ważne, by powiadomić o wynikach naszych badań wszystkie państwa członkowskie, aby nie narażać medyków na niepotrzebne ryzyko, bo maski nie chronią przed koronawirusem” – napisał w liście prof. Łukasz Szumowski.

W czwartek zastrzeżenia co do jakości maseczek zgłosiła Holandia, o czym poinformował rzecznik Komisji Europejskiej.

– Do dziś tylko jeden kraj członkowski zidentyfikował podobne problemy. To Holandia – poinformował rzecznik Komisji Europejskiej Stefan de Keersmaecker.

Do czasu wyjaśnienia sytuacji Komisja Europejska zdecydowała o zawieszeniu kolejnych dostaw maseczek. Poprosiła także wszystkie państwa, by sprawdziły dostarczony sprzęt ochronny i przesłały analizy.

– Będziemy śledzić tę sprawę i zdecydujemy, jakie działania należy podjąć, jeśli rzeczywiście jest problem z jakością maseczek –  zaznaczył rzecznik Komisji Europejskiej.

Bruksela nie wyklucza podjęcia kroków prawnych wobec producenta.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl