fot. zdzislawkrasnodebski.eu

Prof. Z. Krasnodębski: Płacenie podatków nie może być obowiązkiem, od którego obowiązuje immunitet dla najbogatszych

Eurodeputowani zaapelowali do krajów Unii Europejskiej o aktywną walkę z rajami podatkowymi. Domagają się także, by państwa unijne przestały chować się za zasadą jednomyślności przy podejmowaniu decyzji. W przeciwnym razie – jak wskazali – obywatele stracą zaufanie do państw.

W Parlamencie Europejskim odbyła się debata poświęcona aferze „Paradise Papers”, która w ostatnich dniach pojawiała się na czołówkach europejskich i światowych mediów.

Komisarz do spraw finansów wezwał kraje UE m.in. do stworzenia wiarygodnej czarnej listy rajów podatkowych oraz przyjęcia nowych przepisów. Zgodnie z nimi, międzynarodowe firmy musiałyby ujawniać publicznie informacje o podatku dochodowym, jaki płacą w poszczególnych krajach UE.

Eurodeputowany Zdzisław Krasnodębski podkreślił, że raje podatkowe nie miałyby takich rozmiarów, gdyby nie ciche przyzwolenia polityków. Dodał, że Polska jest od dwóch lat europejskim liderem w redukowaniu luki w podatku VAT.

Na rajach nie zarabia się przecież tylko w rajach. Ktoś te wszystkie konstrukcje musi zorganizować, nadzorować przepływ pieniędzy, ktoś musiał dbać, żeby całość była zgodna z prawem. Tacy ludzie nie siedzą na bermudzkich plażach, ale raczej w stolicach europejskich, także w Brukseli.[…] Problem rajów podatkowych da się rozwiązać tylko na poziomie globalnym, dlatego jest też konieczna umowa w tej sprawie na tym poziomie, a nie tylko w ramach Europy, albowiem płacenie podatków nie może być obowiązkiem, od którego obowiązuje immunitet dla najbogatszych oraz korporacji globalnych –  mówił prof. Zdzisław Krasnodębski.

Europoseł podkreślił, że Polska jest także jednym z państw, które regularnie podnosi problem rajów podatkowych na spotkaniach ministrów finansów UE.

Według Komisji Europejskiej najbardziej ostrożne szacunki wskazują, że unikanie opodatkowania przez firmy kosztuje podatników UE 50-70 mld euro rocznie.

RIRM

drukuj