fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Ogólnopolski Dzień Seniora

Wczoraj w naszym kraju obchodzony był Ogólnopolski Dzień Seniora. Z tej okazji Marszałek Stanisław Karczewski spotkał się w Senacie z grupą kilkunastu osób w tej grupie wiekowej. Celem spotkania było promowanie zdrowego i aktywnego stylu życia w podeszłym wieku, a także możliwość skorzystania z darmowych badań lekarskich.

Bycie seniorem wcale nie oznacza życiowej stagnacji.

– To jest czas wypełniony rozrywką, pracą umysłową, gimnastyką – mówi Helena, podopieczna z Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Gdyni.

Wczoraj seniorzy mieli swoje święto.

– Dziś 14 listopada – Dzień Seniora. Postanowiliśmy w tym dniu spotkać się z seniorami, porozmawiać o seniorach, pokazać aktywnych seniorów, aktywne osoby w starszym wieku – zwrócił się do obecnych seniorów w Senacie Rzeczpospolitej Polskiej marszałek Stanisław Karczewski.

Aktywność fizyczna jest podstawą w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia fizycznego i psychicznego. Buduje także dobre nawyki u nas i naszych najbliższych. Minister sportu i turystyki Witold Bańka oświadczył, że poprzez dbanie o swoje zdrowie i aktywność ruchową dziadkowie zachęcają do jej podjęcia także swoje wnuki.

– To Państwo swoim przykładem, swoją aktywnością, swoją życiową postawą dajecie, nam, młodym przykład, jak funkcjonować i na pewno zrobicie to Państwo lepiej od ministra sportu i turystyki – podkreśla minister sportu i turystyki Witold Bańka.

Sama aktywność fizyczna jednak nie wystarczy. Z wiekiem, z różnych powodów coraz częściej odwiedzamy lekarzy. I tu seniorzy napotykają na pewne przeszkody.

– Mamy problemy, jak idziemy do doktora, to nas odsyłają albo nie chcą przyjąć oraz są kolejki – żali się Joanna z Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Gdyni.

Jedną z form pomocy seniorom w tym zakresie jest program darmowych leków dla osób powyżej 75. roku życia. Przez ostatni rok działania skorzystało z niego ponad dwa miliony seniorów. Wydanych zostało ponad 40 milionów opakowań darmowych leków.

– Jest to początek tego programu. Ten program będzie zmieniany i rozwijany. Na przyszły rok mamy zaplanowane 564 mln 300 tys. złotych, a w roku 2025 ta kwota będzie wynosiła ponad 1 mld 200 mln. Jest to trzy i półkrotny wzrost tych możliwości, które mamy w tym roku – zapowiada wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz.

Jednak i seniorzy mają swoje lekarstwo na długie i szczęśliwe życie.

– Trzeba być wyrozumiałym, wyrozumiałym w stosunku do innych – mówi senior Jan.

TV Trwam News/RIRM

drukuj