fot. pixabay.com

Prawie 3,8 tys. wolontariuszy zgłosiło się do akcji „Wspieraj seniora”

Blisko trzy tysiące ośmiuset wolontariuszy zadeklarowało chęć pomocy seniorom w ramach akcji „Wspieraj seniora”. Zarejestrowano już 5404 zgłoszeń.

Rząd apeluje do seniorów, aby pozostali w mieszkaniach. Ma to związek z drugą falą pandemii koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby wykryto w naszym kraju ponad 18 tys. nowych zakażeń. Zmarło ponad 200 osób.

Od soboty dzięki darmowej infolinii osoby powyżej 70. roku życia uzyskają pomoc w czasie pandemii. O tym, na jaką pomoc mogą liczyć seniorzy mówi Adrian Mól, rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego.

– W ramach programu została uruchomiona specjalnie dedykowana infolinia dla seniorów pod numerem 22 505 11 11. Każdy senior może poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, m.in. w zrobieniu zakupów. Konsultant pracujący na infolinii pobierze wszelkie potrzebne informacje i przekaże je do ośrodka pomocy rodzinie w danej gminie. Wówczas osoba z tego ośrodka skontaktuje się jeszcze raz z seniorem, poprosi o weryfikację zgłoszenia i pomoże w organizacji zlecenia – wyjaśnia Adrian Mól.

Dostarczenie zakupów nie przysługuje jednak osobie, która korzysta z usług opiekuńczych bądź specjalistycznych usług opiekuńczych.

Poza ośrodkami pomocy społecznej w akcję zaangażowani są wolontariusze, organizacje pozarządowe, Ochotnicza Straż Pożarna, Wojska Obrony Terytorialnej i harcerze.

Ministerstwo rodziny przeznaczyło na program 100 mln złotych. Kwota ta może zostać zwiększona.

RIRM

drukuj