fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Wolontariusze chcą oddać paczki z darami, które wstrzymano na polsko-ukraińskiej granicy

Wolontariusze ze Stowarzyszenia Paczka dla Bohatera, których w niedzielę wstrzymano na przejściu w Medyce przed wwiezieniem paczek z darami dla Polaków na Ukrainie, chcą oddać ponad dwieście paczek organizacji dobroczynnej. Dary miały trafić m.in. do Iwano-Frankiwska.

„We wtorek udało się naszym wolontariuszom przetransportować do Stanisławowa (funkcjonująca w polskich środowiskach kresowych nazwa Iwano-Frankiwska) zaledwie dziesięć paczek – to za mało dla tamtejszych rodzin. Kolejnych dziesięć zostanie przekazanych kombatantom po polskiej stronie. Poszukujemy organizacji charytatywnej, która przekazałaby paczki z darami potrzebującym w Polsce” – powiedział w środę prezes Stowarzyszenia Paczka dla Bohatera Tomasz Sawicki.

Dodał, że wolontariusze mogą przewieźć paczki z artykułami spożywczymi i chemią gospodarczą do organizacji dobroczynnej na trasie Przemyśl-Warszawa.

Według relacji wolontariuszy, w poniedziałek ukraińska straż graniczna wstrzymała na przejściu w Medyce jadący ze Szczecina transport prawie 300 paczek z artykułami spożywczymi i chemią gospodarczą, a także z kartkami bożonarodzeniowymi wykonanymi przez dzieci.

Jak podali wolontariusze, na zgodę Ukraińców czekali w poniedziałek przed granicą około siedmiu godzin, po czym zostali poinformowani przez strażników, że muszą zgłosić przewożone paczki do oclenia. Bus z darami zawrócił do Przemyśla, we wtorek wczesnym popołudniem wolontariusze zdecydowali się na przewiezienie niewielkiej części paczek dla rodzin z Iwano-Frankiwska. [czytaj więcej] 

W ramach bożonarodzeniowej ogólnopolskiej akcji „Paczka dla Bohatera” od dziewięciu lat są zbierane dary dla kombatantów. W ubiegłym roku wysłano też pierwszy transport paczek dla Polaków na Ukrainie, a w tym roku po raz pierwszy pomoc trafi także na Litwę.

W czwartek ukraińscy funkcjonariusze – jak informowały media – nie przepuścili przez granicę 800 paczek mikołajkowych przygotowanych przez mieszkańców Tarnowa dla Polaków z wiosek w obwodzie lwowskim. W efekcie paczki zostały przekazane potrzebującym z Tarnowa i okolic.

PAP

drukuj