fot. facebook.com/paczkadlabohatera/

Trwa akcja „V Wakacje dla Bohatera”

„V Wakacje dla Bohatera” zorganizowane zostały przez stowarzyszenie „Paczka dla Bohatera”. 60 bohaterów walk o niepodległość Polski od niedzieli odpoczywa w nadmorskich Międzyzdrojach. To już 7. turnus wypoczynkowo-rehabilitacyjny przygotowany przez grupę wolontariuszy z całego kraju.

– Zawsze dbamy o jak najlepsze wrażenia naszych bohaterów, ale tym razem mamy szczególną motywację. Najprawdopodobniej będzie to ostatni tak duży turnus – mówił Tomasz Sawicki, prezes stowarzyszenia „Paczka dla Bohatera”.

Na stan rzeczy składa się kilka czynników, ale najważniejszy z nich to sami kombatanci, których niestety z każdym miesiącem jest coraz mniej.

– Podczas przygotowań do wyjazdu wiele osób, poznawszy nasze plany, pukało się w czoło, mówiąc, że obecnie taki turnus nie jest możliwy do zorganizowania. W myśl jednego z haseł naszego stowarzyszenia –  „czyny, nie słowa” – kolejny raz pokazaliśmy, że wszystko jest możliwe. Mamy coraz mniej czasu na uszczęśliwienie ludzi, którym zawdzięczamy tak wiele. Nie możemy czekać na lepsze czasy – dodał.

Stowarzyszenie organizuje i opłaca cały ośmiodniowy turnus. Przygotowania i zebranie środków na wyjazd kilkudziesięciu kombatantów trwają kilka miesięcy. W tym czasie wolontariusze planują szereg atrakcji dla podopiecznych, zbierają informacje o ich stanie zdrowia, poszukują partnerów projektu i prowadzą aukcje charytatywne, z których pozyskane fundusze przeznaczane są na wyjazd.

Podobnie jak podczas „IV Wakacji dla Bohatera”, które odbyły się w Ryni we wrześniu 2020 roku, jedną z przeszkód była pandemia COVID-19. Z powodu zamknięcia hoteli termin wyjazdu przesunął się o dwa tygodnie.

 – Rzeczywiście liczyliśmy na wcześniejsze otwarcie hoteli, ale zmiana terminu de facto wyszła nam na dobre. Od samego początku pobytu Międzyzdroje przywitały nas piękną pogodą. To też czas, który wykorzystaliśmy na precyzyjne dopracowanie wszystkich szczegółów, przede wszystkim tych dotyczących bezpieczeństwa. To dla nas priorytet. Wszyscy kombatanci uczestniczący w wakacjach są już co najmniej kilka tygodni po drugiej dawce szczepień. Podobnie większość wolontariuszy zdążyła zaszczepić się chociaż pierwszą dawką – wyjaśnił Piotr Zarzycki, wiceprezes „Paczki dla Bohatera”.

Przedsięwzięcie jest imprezą zamkniętą, odbywającą się w ośrodku wynajętym na wyłączność. Na całym terenie hotelu rozstawione są płyny do dezynfekcji rąk, a obsługa regularnie dezynfekuje najczęściej dotykane powierzchnie. Zgodnie z aktualnymi obostrzeniami wolontariusze i podopieczni noszą maseczki i nie gromadzą się w większych grupach. Przez cały czas pobytu dyżuruje doświadczony medyk, a pierwszego dnia odbyły się indywidualne rozmowy z lekarzem i obowiązkowa odprawa medyczna. Ze względów bezpieczeństwa zrezygnowano z dnia otwartego, kiedy tradycyjnie każdy chętny mógł spotkać się z kombatantami i wysłuchać ich ciekawych opowieści.

Na wakacje wybrali się reprezentanci różnych formacji, m.in.: Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Wolność i Niepodległość, powstańcy warszawscy, przedstawiciele podziemia niepodległościowego, opozycjoniści czasów PRL, żołnierze kresowi i wielu innych.

Tradycyjnie na uczestników wyjazdu czeka mnóstwo wydarzeń.

 – Codzienne masaże i zabiegi medyczne to ulubiona atrakcja naszych podopiecznych. Pomagają im nabrać sił i poprawić stan zdrowia. W połączeniu ze spacerami na świeżym powietrzu daje to doskonały efekt. Jak sami zapewniają, po każdym takim wyjeździe, czują się o kilka lat młodsi – mówił kapral Grzegorz Bojarski z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, który po raz trzeci opiekuje się kombatantami podczas turnusów „Paczki dla Bohatera”.

Przy tego typu projektach stowarzyszenie może liczyć na pomoc służb mundurowych, szczególnie Wojska Polskiego. Poza 2 LBOT, w  przedsięwzięciu biorą udział żołnierze: 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej, 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej i 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Poza wypoczynkiem i podreperowaniem zdrowia, uczestnicy wakacji biorą udział w warsztatach artystycznych, wysłuchują koncertów i prelekcji.

„V Wakacje dla Bohatera” są jedną z niewielu okazji, aby w jednym miejscu spotkać tak wielu kombatantów z różnych środowisk. Zapraszamy przedstawicieli redakcji do relacjonowania wyjazdu.

 

Stowarzyszenie „Paczka dla Bohatera”/radiomaryja.pl

drukuj