fot. https://twitter.com/JanKasprzyk/status/1337036972020424706

Do ponad tysiąca weteranów trafią świąteczne upominki i opłatki

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przygotował świąteczne upominki i opłatki dla weteranów. Przedstawiciele urzędu składają wizyty bohaterom. Dziś szef urzędu Jan Józef Kasprzyk odwiedza weteranów w Małopolsce.

Co roku w Warszawie przedstawiciele działaczy walczących o niepodległość spotykali się i łamali opłatkiem. Tegoroczne plany pokrzyżowała pandemia, dlatego przedstawiciele UdSKiOR przyjeżdżają z paczkami do ich domów i przywożą im m.in. świąteczne upominki.

 

Wśród prezentów są także szczególne laurki – opowiedział o nich Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

– Odwiedzamy w domach, zachowując oczywiście wszelkie rygory sanitarne, tych wszystkich, którzy byliby razem z nami przy przedświątecznym stole. Zawozimy im życzenia, opłatek przygotowany przez ordynariat polowy Wojska Polskiego, prezenty, drobne upominki, słodkości zgodnie z polskim obyczajem. Niezwykle cenne jest to, że w paczkach adresowanych do kombatantów są laurki przygotowane w ramach akcji „Serce za odwagę”, które są rysowane przez dzieci w wieku przedszkolnych i szkolnym w całej Polsce. Te laurki sprawiają naszym weteranom, kombatantom największą radość – powiedział Jan Józef Kasprzyk.

Oprócz świątecznej akcji, codziennie kilka tys. weteranów otrzymuje ciepłe obiady, które przywożą m.in. żołnierze WOT. Projekt koordynuje UdsKiOR.

 

Jan Józef Kasprzyk przypomniał, że w tym roku weterani zostali wsparci także innymi działaniami państwa. Przyjęto ustawę zakładającą, że osoby, które w latach 1936-1956 zostały zesłane na Syberię, otrzymają odszkodowania.

Uchwalono też przepisy, na mocy których działacze opozycji antykomunistycznej z najniższymi rentami i emeryturami otrzymają dwukrotnie wyższe świadczenia, czyli minimalnie 2,4 tys. zł.

RIRM

drukuj