fot. https://www.facebook.com/paczkadlabohatera

Kiermasz charytatywny na wypoczynek kombatantów w Szczecinie

Kiermasz charytatywny, który ma pomóc w sfinansowaniu wypoczynku dla kombatantów zorganizowało w sobotę szczecińskie stowarzyszenie Paczka dla Bohatera. Jak przekazał PAP Tomasz Sawicki, organizator, może to być ostatni taki wyjazd.

Zainteresowani kiermaszem oczekiwali w sobotę na otwarcie bramy prowadzącej do obiektów szczecińskiej Agencji Mienia Wojskowego już kilkanaście minut przed rozpoczęciem wydarzenia.

Na stołach ustawionych przed budynkami AMW można było znaleźć różnorodne przedmioty: książki, elementy wyposażenia rekonstrukcji historycznej, bibeloty, a także słodkie przekąski. Stoiska przygotowały także służby mundurowe, m.in. policja, Straż Graniczna, wojsko i Służba Więzienna.

„Tak wielki kiermasz organizujemy po raz pierwszy. Zostały nam dwa tygodnie do wyjazdu z kombatantami do Międzyzdrojów. Liczymy, że obostrzenia pozwolą nam na ten wyjazd, choć mamy swoje plany awaryjne. Przez pandemię straciliśmy jednak wielu darczyńców i musimy zaryzykować, i wystawić wszystkie nasze zgromadzone rzeczy. To taki nasz finalny sposób na szukanie środków na wyjazd” – powiedział PAP w sobotę prezes stowarzyszenia Paczka dla Bohatera Tomasz Sawicki.

Większość przedmiotów wystawionych na kiermaszu pochodzi, jak wyjaśnił, ze zbiorów grupy rekonstrukcyjnej i z jego własnej kolekcji. Wszystkie przedmioty przeznaczone na ten cel, które nie znajdą nabywcy, zostaną wystawione na licytację na facebookowym „bazarku” stowarzyszenia Paczka dla Bohatera.

Wakacje dla Bohatera, które w tym roku mają się odbyć po raz piąty, zaplanowane są na przełom kwietnia i maja.

„Wyjeżdżamy na dziewięć dni, zabieramy ok. 70 kombatantów z całej Polski – to zależy od tego, ile dziś jeszcze uzbieramy. Atrakcji będzie co niemiara, idziemy głównie w kierunku zabiegów, rehabilitacji <<pocovidowej>>” – wyjaśnił Tomasz Sawicki.

Zapewnił, że wszyscy kombatanci są zaszczepieni, a organizatorzy będą dbać o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.

Dodał też, że najprawdopodobniej będzie to ostatni taki wyjazd organizowany przez stowarzyszenie.

„Działamy od 11 lat, trzeba wiedzieć, kiedy odpuścić. Nie mamy takiego wsparcia, nie jesteśmy fundacją, nie stoją za nami znani ludzie. Odbijamy się od ścian. Nie dajemy rady – nie mamy środków, jest ciężko” – przyznał Tomasz Sawicki.

Wskazał, że najprawdopodobniej zmniejszy się też zakres działalności stowarzyszenia.

[Paczka dla Bohatera] działa od 2010 roku. Wolontariusze opiekują się m.in. żołnierzami Armii Krajowej i podziemia niepodległościowego, żołnierzami gen. Maczka i Andersa, i opozycjonistami. Co roku, przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocnymi, dla podopiecznych stowarzyszenia przekazywane są paczki z darami. Organizowano też wyjazdy wypoczynkowe: Wakacje dla Bohatera i Ferie dla Bohatera.

PAP

drukuj