Pielgrzymka polskich kombatantów i Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata rusza do Izraela

Weterani Armii Andersa oraz polscy Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata rozpoczną dziś wizytę w Izraelu. Organizatorem jest Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

W planie pielgrzymki jest m.in. wizyta w Instytucie Yad Vashem poświęconym ofiarom Holokaustu.  Kombatanci odwiedzą też groby polskich żołnierzy, m.in. w Ramli.

Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk zwraca uwagę, że pielgrzymka przypada w roku szczególnych rocznic dla Polaków.

– Pielgrzymka weteranów walk o niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej do Ziemi Świętej odbywa się w roku, w którym przypadają trzy bardzo istotne rocznice. Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości – to okazja do podziękowania w ojczyźnie Jezusa Chrystusa za dar suwerenności i wolności. Kombatanci pragną podziękować w Ziemi Świętej za sto trudnych lat polskiej wolności, suwerenności i zmagań o tę niepodległość. Są też dwie inne rocznice, które będą nam przyświecać w czasie pielgrzymki: 75. rocznica bytności armii gen. Władysława Andersa w Palestynie oraz 65. rocznica powstania Instytutu Yad Vashem – wskazał Jan Józef Kasprzyk.

W wyjeździe uczestniczą również parlamentarzyści. Wśród nich jest m.in. wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak, wicemarszałek Senatu Maria Koc oraz senator Maria Anders. Opiekunem pielgrzymki jest ks. prof. Waldemar Chrostowski.

PAP/RIRM

drukuj