fot.port.szczecin.pl

Porty w Szczecinie i Świnoujściu obsłużyły w 2019 roku więcej statków o mniejszych przeładunkach

W ubiegłym roku w portach w Szczecinie i Świnoujściu obsłużono więcej statków niż w 2018 roku, ale przeładunki były mniejsze. Jak poinformował prezes portów Krzysztof Urbaś, wynika to między innymi z tego, że statki przestały być ładowane do pełna.

Zespół portów w 2019 roku przyjął 8872 statki, czyli o 514 więcej niż w 2018 roku. Z informacji zarządu Morskich Portów wynika, że porty w Szczecinie i Świnoujściu obsłużyły w 2019 roku nieco ponad 32 mln ton towarów, czyli o 3,3 proc. mniej niż w 2018 roku.

Prezes portów Krzysztof Urbaś podkreślił, że rynek bałtycki w 2019 roku był stabilny.

– Można powiedzieć, jeśli chodzi o wymianę na rynku bałtyckim było to – 0,2 proc. mniej niż w 2018 roku. W UE ten minus był trochę większy, bo na poziomie 1,7 proc. To było wynikiem tego, że w 2017 roku zaczęła się pewna stabilizacja i miało miejsce spowolnienie na rynkach, które bezpośrednio korzystają z transportu morskiego, czyli praktycznie we wszystkich państwach morskich UE plus Rosja, bo to jest rynek bałtycki, na którym działamy – wyjaśnił Krzysztof Urbaś.

Największe wzrosty w porównaniu do 2018 roku zanotowały między innymi zboża. Wzrost w tej grupie to skutek zwiększonego eksportu pszenicy oraz śruty rzepakowej, wynikający ze światowego zapotrzebowania na ten surowiec.

Spadki zanotowały w 2019 roku towary takie jak między innymi węgiel. Eksperci spodziewają się, że ten rok będzie podobny do ubiegłego.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl