Trwa 5. Międzynarodowy Kongres Morski w Szczecinie

Premier Beata Szydło zainaugurowała w Szczecinie 5. Międzynarodowy Kongres Morski. Jego uczestnicy rozmawiają o kondycji i przyszłości gospodarki morskiej.

Żegluga śródlądowa, rozwój portów i stoczni, finanse i innowacje – to niektóre z tematów podejmowanych przez polityków, naukowców, ale przede wszystkim przez ekspertów z szeroko rozumianej branży morskiej.

Dla polskiego rządu kwestia odbudowy, rozwoju i wsparcia przemysłu stoczniowego, rozwoju polskich portów i żeglugi śródlądowej, jest zadaniem priorytetowym i strategicznym, zarówno w wymiarze gospodarczym, jak i wymiarze bezpieczeństwa, niezależności i suwerenności naszej ojczyzny – podkreśliła premier Beata Szydło.

Premier Beata Szydło w swoim wystąpieniu zwróciła również uwagę, na to że przemysł stoczniowy to nie tylko koło zamachowe całej polskiej gospodarki, nie tylko miejsce pracy i duma polskiej myśli technicznej, ale też symbol.

Symbol przemian, symbol polskiej drogi do wolności, walki o godność i sprawiedliwość społeczną, symbol polskiej niepodległości. Z tego też powodu jakże niezrozumiałe dla polskiego społeczeństwa były decyzje naszych poprzedników o likwidowaniu polskich stoczni, likwidowaniu w momencie, kiedy stocznie w innych krajach się rozwijały. Likwidacja polskich stoczni na pewno nie była w polskim interesie.  Mimo to ówczesny rząd zgodził się na nią (nie będę już pytać, dlaczego to zrobiono), ale dzisiaj mogę powiedzieć z satysfakcją, że obecny polski rząd odbudowuje przemysł stoczniowy i stawia go jako jeden z najważniejszych elementów rozwoju polskiej gospodarki – powiedziała premier Beata Szydło.

Rozwój żeglugi śródlądowej to hasło tegorocznego Kongresu Morskiego w Szczecinie. Stworzenie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej miało na celu odbudowę żeglugi, która pozwoli na transport wodny i odciąży w ten sposób inne gałęzie transportu w kraju – wskazywał minister Marek Gróbarczyk.

– Na tę okoliczność została stworzona strategia, która kompleksowo obejmuje rozwój tej branży, odbudowy, kierunki inwestycyjne i rozwojowe.  Ta strategia została wpisana do Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, realizowanej przez wicepremiera Morawieckiego. Jest ona jej integralną częścią. Kolejny element to strategia rozwoju transportu Polski, gdzie drogi śródlądowe na stałe wpiszą się w tą strategię jako podstawa multimodalności – zaznaczył Marek Gróbarczyk.

Tegoroczny Międzynarodowy Kongres Morski potrwa do 9 czerwca. Weźmie w nim udział około 1000 osób. Jest organizowany przez Fundację Kongres Morski, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, a fundatorami są: Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie i Polska Żegluga Morska.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl