fot. PAP/EPA

F. Timmermans: jeszcze nie czas na dalsze działania przeciwko Polsce

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans powiedział dziś w Sztokholmie, że nie czas jeszcze na podejmowanie dalszych działań przeciwko Polsce w sprawie rządów prawa – podał Reuters.

„Nie jestem gotów ogłosić żadnych dalszych kroków na tym etapie. Mamy pewną liczbę instrumentów. (…) Wierzę, że wciąż jest miejsce na dialog polityczny” – powiedział Timmermans dziennikarzom.

Wiceszef KE Dodał, że ma nadzieję na przeprowadzenie debaty w tej sprawie na forum Rady do Spraw Ogólnych w przyszłym tygodniu.

Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski poinformował w środę, że Polska otrzymała raport, który Timmermans przygotował dla Rady ds. Ogólnych. Minister Waszczykowski zapowiedział, że na raport odpowiemy we wtorek na posiedzeniu Rady w Brukseli, gdyż jest on stronniczy.

Sprawa prowadzonej wobec Polski przez Komisję Europejską procedury ochrony praworządności ma trafić we wtorek 16 maja na posiedzenie unijnej Rady ds. Ogólnych, czyli posiedzenie ministrów odpowiedzialnych za sprawy europejskie. Informacje w tej sprawie ma przedstawić KE, która sama według informacji PAP domagała się, by wprowadzić ten punkt do porządku obrad.

PAP/RIRM

drukuj