fot. polskieradio.pl

Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji obejmie inne miasta?

Jeżeli komisja weryfikacyjna do spraw reprywatyzacji w Warszawie będzie działać skutecznie, to jej działalność zostanie rozszerzona o inne miasta – mówił na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości.

Szef komisji weryfikacyjnej zaznaczył, że taka mała reprywatyzacja miała miejsce niemalże w każdym powiecie. Prokuratura zatrzymuje kolejne osoby zamieszane w proceder.

Wiceminister sprawiedliwości był pytany m.in. o deklarację prezydent Warszawy. Hanna Gronkiewicz-Waltz podtrzymuje, że nie stawi się przed komisją. Patryk Jaki zwrócił uwagę, że ta „mafia” urosła właśnie pod skrzydłami prezydent stolicy.

– Przez jakiś okres (prezydent Warszawy – red.) nadzorowała to biuro nieruchomości, które jest za to odpowiedzialne. I kiedy dzisiaj słyszymy, że Ona  nie stawi się przed komisją weryfikacyjną, to co to znaczy? To znaczy, że Ci ludzie się strasznie boją. Boją się zmierzyć z prawdą, boją się odpowiedzieć na trudne pytania i myślą też, że w ten sposób storpedują prace komisji, czyli tę naszą chęć dojścia do sprawiedliwości. Ale od razu mówię: my się nie damy, ponieważ my reprezentujemy państwo. Każdy z nas może stanąć dzisiaj po jakiejś stronie – albo po stronie państwa, albo po stronie tych zorganizowanych grup przestępczych. Decyzja należy do każdego polityka – mówił wiceszef resortu sprawiedliwości.

Komisja weryfikacyjna będzie liczyła dziewięciu członków – czterech z PiS oraz po jednym z pozostałych klubów sejmowych. Będzie ona mogła np. utrzymać w mocy decyzję reprywatyzacyjną, albo uchylić ją i podjąć decyzję merytoryczną, która pozwoli odebrać bezprawnie pozyskaną nieruchomość.

RIRM

drukuj