fot. twitter.com

J.J. Kasprzyk: Powstanie w getcie warszawskim wspólnym doświadczeniem polsko-żydowskim

Powstanie w getcie warszawskim jest do chwili obecnej punktem odniesienia dla państwa Izrael i wspólnym doświadczeniem polsko-żydowskim – poinformował Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

„Powstanie w getcie warszawskim jest wspólnym doświadczeniem polsko-żydowskim, bo Żydzi, którzy walczyli w getcie warszawskim to byli obywatele Rzeczpospolitej, to byli ludzie, którzy walczyli również jako polscy patrioci żydowskiego pochodzenia” – powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jan Józef Kasprzyk.

Przypomniał, że Armia Krajowa dostarczała broń powstańcom, walczącym w getcie.

„To jest nasze wspólne dziedzictwo tragiczne, bolesne, ale trwające przecież od wielu wieków. Jest wspólne doświadczenie narodów polskiego i żydowskiego, tragiczne w czasie II wojny światowej przez prowadzoną na ziemiach polskich obłędną politykę eksterminacyjną, prowadzoną przez okupanta niemieckiego” – dodał.

Pytany, dlaczego powinniśmy upamiętnić rocznicę, przypinając żonkile do ubrania, odparł, że „w ten sposób manifestujemy to, że pamiętamy, że pamiętamy o naszej historii, bo powstanie w getcie to jest również karta historii RP”.

„Tak, jak pamiętamy o 1 sierpnia – rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, tak musimy pamiętać o powstaniu w getcie. To jeden z tragicznych rozdziałów historii Rzeczpospolitej, która przez wieki była domem dla wielu narodów, kultur i religii” – ocenił.

W ocenie szefa UdSKiOR „powstanie w getcie jest do chwili obecnej punktem odniesienia dla państwa Izrael”.

„Powstanie, które z punktu militarnego czy politycznego nie miało żadnych szans i było tak naprawdę wołaniem o godność i honor. Zaryzykowałbym stwierdzenie wołaniem o godną śmierć Żydów, którzy powstali wtedy przeciwko Niemcom” – wyjaśniał.

Jego zdaniem, „są takie wydarzenia, jak w przypadku narodu polskiego Powstanie Warszawskie, które są tragiczne, zakończyły się tragicznie, ale tworzą kod kulturowy narodu, a w przypadku Żydów powstanie w getcie to element kodu kulturowego państwa Izrael, powstałego po II wojnie światowej, ponieważ heroizm powstańców w getcie, pokazanie, że złu należy przeciwstawić się, a nie biernie mu się przyglądać, jest bardzo ważnym punktem odniesienia zwłaszcza dla Żydów tworzących po II wojnie światowej państwo w takim regionie świata, w którym na walkę byli i są zawsze gotowi”.

PAP

drukuj