Bruksela: dziś spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw UE

Szefowie dyplomacji 28 krajów Unii Europejskiej spotkają się dziś w Brukseli, by rozmawiać o sytuacji na Wschodzie Europy oraz w Afryce. Ministrowie spraw zagranicznych podejmą także temat wdrażanie Globalnej Strategii Unii Europejskiej  w obszarze bezpieczeństwa i obrony.

Unijna narada szefów dyplomacji państw Unii Europejskiej ma rozpocząć się od śniadania „Grupy Przyjaciół Ukrainy”. Spotkanie z udziałem ukraińskiego ministra spraw zagranicznych Pawło Klimkina, ministrów z krajów członkowskich i szefowej unijnej dyplomacji ma być okazją do rozmów nt. sytuacji na Ukrainie.

Sprawy Wschodu będą omawiane również podczas dyskusji o współpracy z krajami Partnerstwa Wschodniego w kontekście przygotowań do szczytu, który ma się odbyć pod koniec roku.

Podczas dzisiejszego spotkania ministrowie mają także rozmawiać o pomocy humanitarnej dla około 15 milionów ludności państw Rogu Afryki: Somalii, Etiopii, Erytrei, Dżibuti, Sudanu oraz Sudanu Południowego, a także o  przygotowaniach do listopadowego szczytu UE-Afryka w Abidżanie w głównym ośrodku gospodarczym na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Ministrowie spraw zagranicznych podejmą również temat wdrażania Globalnej Strategii Unii Europejskiej  w obszarze bezpieczeństwa i obrony, których celem jest „właściwe przygotowanie UE do szybkiej odpowiedzi na zagrożenia i wyzwania bezpieczeństwa”.

TV Trwam News/RIRM

drukuj