źródło: pixabay.com

Komisja Europejska zamierza nadzorować eksport szczepionek przeciwko SARS-CoV-2 do krajów spoza Unii Europejskiej

Komisja Europejska chce kontrolować eksport szczepionek do krajów spoza Unii. Takie rozwiązanie było omawiane przez unijnych przywódców na szczycie Rady Europejskiej.

Do tej pory nieco ponad 4 proc. populacji Unii Europejskiej dostało dwie dawki szczepionki. Komisja Europejska nie potrafi wyegzekwować od producentów szczepionek zapowiedzianych wcześniej dostaw. Padają z jej ust zapowiedzi, że cały proces przyspieszy w drugim kwartale.

– Jeśli spojrzymy na drugi kwartał, w którym producenci szczepionek zobowiązali się do zwiększenia dostaw, to będziemy na dobrej drodze do osiągnięcia naszego celu – do tego lata 70 procent dorosłej populacji w Unii Europejskiej będzie zaszczepiona – oznajmiła Ursula von der Leyen.

Do tej pory do państw członkowskich Unia rozdysponowała 88 mln dawek szczepionki. Około 77 mln dawek zostało wyeksportowanych do 33 państw spoza Unii. W odpowiedzi Komisja Europejska w porozumieniu z Radą Europejską chcą kontrolować eksport szczepionek.

– Popieram mechanizmy kontroli eksportu wprowadzone przez Komisję Europejską. Popieram fakt, że musimy blokować cały eksport tak długo, jak długo niektóre firmy farmaceutyczne nie będą przestrzegać swoich zobowiązań wobec Europejczyków – mówił Emmanuel Macron, prezydent Francji.

Według szacunków Komisji Europejskiej w pierwszym kwartale Unia otrzyma łącznie 66 mln dawek od Pfizera, 10 mln od Moderny i 30 mln od AstraZeneki. Ten ostatni producent miał do końca marca dostarczyć 90 mln dawek. Cała Europa jest w środku kolejnej fali zakażeń.

– Liczba przypadków rośnie w całej Europie. Jesteśmy w trzeciej fali, ale w zasadzie jesteśmy w nowej pandemii charakteryzującej się wariantem brytyjskim. Dla nas wszystkich jest jasne, że szczepienia są sposobem wyjścia z kryzysu, dlatego to właśnie jest centrum naszych dyskusji – podsumowała Angela Merkel.

W drugim kwartale Unia chce otrzymać 200 mln dawek szczepionki od Pfizera, 35 mln od Moderny, 70 mln od AstraZeneki oraz 55 mln od Johnson & Johnson.

 

TV Trwam News

drukuj