fot. Anna Śmigielska

Prezydent A. Duda spotka się z mniejszością białoruską

Prezydent Andrzej Duda ma spotkać się dziś z mniejszością białoruską w Polsce. Do Pałacu Prezydenckiego zaproszeni zostali przedstawiciele Związku Białorusinów w Polsce i Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Białorusinów.

Spotkanie ma związek z zatrzymaniami członków Związku Polaków na Białorusi. Andrzej Duda rozmawiał już o tym m.in. z szefami służb specjalnych. Prezydent chce, by sprawą zajęły się OBWE, Rada Europy i ONZ. Kwestię zatrzymanych Polaków poruszył na unijnym wideoszczycie premier. Działania UE ws. Białorusi z rozczarowaniem odbiera jednak Krzysztof Dośla, szef gdańskiej ,,Solidarności”.

Smutne jest, że cały czas Unia Europejska, a głównie Komisja Europejska mimo apeli i próśb tak naprawdę pudruje rzeczywistość, udaje, że chce cokolwiek zrobić na Białorusi. Trwający od tylu lat protest społeczeństwa białoruskiego, represje, jakie są stosowane, to jest niestety zjawisko gorszące. Gorszące, a przede wszystkim rozzuchwalające jest to, co w tej sytuacji robi Komisja Europejska, czyli tak naprawdę bierność, udawanie, „puszczanie oka” do świata, że my tu niby coś robimy, a tak naprawdę robimy tyle, żeby się na nas nie pogniewali – zaznacza Krzysztof Dośla.

Krzysztof Dośla liczy na to, że polski rząd będzie starał się oddziaływać na białoruskie władze. ,,Solidarność” chce m.in. wykluczenia Białorusi z konkursu piosenki ,,Eurowizja”. Związek zaapelował do premiera o podjęcie działań w tej sprawie.

RIRM

drukuj