fot. pixabay.com

Kleszcze rozpoczęły swoją aktywność

W Polsce pojawia się coraz więcej kleszczy. Małe pajęczaki słyną z przenoszenia wielu niebezpiecznych chorób. Dlatego wybierając się na spacer do lasu, pamiętajmy o odpowiednim ubiorze i preparatach.

Marcowe ocieplenie sprawiło, że w tym roku kleszcze wcześniej rozpoczęły swoją aktywność. Dlatego wychodząc na spacer do miejsc – w których jest dużo drzew, krzewów i wysokich traw – pamiętajmy, żeby zabezpieczyć się przed atakiem tego małego pajęczaka.

– Dobre ubranie, zakryte buty, najlepiej długi rękaw. Nie zaszkodzi także czapka, która chronić nas będzie przed promieniowaniem słonecznym, ale też będzie barierą przed bezpośrednim dostaniem się kleszcza na naszą skórę – wyjaśnił rzecznik regionalnej dyrekcji lasów państwowych w Białymstoku, Jarosław Krawczyk.

Oprócz odpowiedniego ubrania powinniśmy także spryskać nasze ciało odpowiednim repelentem, czyli środkiem odstraszającym. Pomimo tych wszystkich zabezpieczeń, kleszcz i tak może przedostać się na skórę.

– Wracając z lasu, zawsze warto się obejrzeć. Powinniśmy poprosić kogoś, żeby zobaczył, czy gdzieś na naszym ciele nie kroczy kleszcz, którego oczywiście trzeba natychmiast zdjąć – powiedział Jarosław Krawczyk.

Jeżeli kleszcz już nas ugryzie, możemy spróbować usunąć go sami. Najpierw należy odkazić miejsce ukąszenia, a następnie specjalną pęsetą złapać kleszcza jak najbliżej skóry i pociągnąć zdecydowanym ruchem. Jeśli jednak obawiamy się, że nie zrobimy tego poprawnie, możemy skorzystać z pomocy.

– Jeżeli nie umiemy tego zrobić lub boimy się tego, to na pewno pomocny będzie kontakt z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarz czy pielęgniarka w przychodni na pewno pomogą – zapewnił specjalista chorób wewnętrznych, dr Maciej Kamiński.

Po ukąszeniu przez kleszcza powinniśmy także obserwować miejsce ugryzienia. Jeżeli po trzech dniach zacznie pojawiać się rumień na skórze, wtedy powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Czerwony okrąg nie zawsze się jednak pojawia. Jeżeli po pewnym czasie od naszej wizyty w lesie zaczną pojawiać się takie objawy, jak gorączka, bóle stawów czy mięśni, również powinniśmy jak najszybciej zgłosić się po pomoc. Kleszcze są znane z tego, że przenoszą krętki Borrelii, które mogą wywołać poważne choroby.

– Może dojść do tzw. neuroboreliozy, czyli zakażenia układu nerwowego; może dojść do uszkodzenia stawów, może dojść do uszkodzenia serca czy wielu innych układów. Po ukąszeniu przez kleszcza warto obserwować się tak, żeby nie przegapić pierwszych objawów – podkreślił dr Maciej Kamiński.

Jeśli w odpowiednim czasie udamy się do lekarza i przyjmiemy leki, wówczas będziemy mogli zapobiec rozwinięciu się w naszym organizmie boreliozy.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl