fot. flickr.com

KBW: na organizację wyborów do PE w budżecie przewidziano 214 mln 765 tys. zł

Na organizację wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. w budżecie przewidziano 214 mln 750 tys. zł – przekazała PAP szefowa KBW Magdalena Pietrzak. To ponad dwa razy więcej, niż koszt wyborów europejskich w 2014 r., kiedy wydano blisko 95 mln zł.

Magdalena Pietrzak zaznaczyła jednak, że kwot tych nie da się porównać wprost. 95 mln zł jest to bowiem kwota faktycznie poniesionych wydatków w 2014 r., a nie zaplanowanych (zarezerwowano wówczas 110 mln zł na ten cel).

„W projekcie budżetu zaś należy zaplanować maksymalne kwoty wydatków, w tym na diety członków komisji, które nigdy w pełnej wysokości nie są wykorzystane. Należy też mieć na uwadze, że budżet projektowany był latem 2018 r., a więc jeszcze przed nowelizacją Kodeksu wyborczego ze stycznia 2019 r.” – mówiła szefowa KBW.

Nowela Kodeksu wprowadziła istotną zmianę z punktu widzenia kosztów wyborów, przywracając jedną obwodową komisję wyborczą w wyborach do Sejmu, Senatu, Parlamentu Europejskiego oraz prezydenckich.

Ponadto, zgodnie ze styczniowymi zmianami, skład każdej obwodowej komisji wyborczej związany będzie z wielkością obwodu głosowania. W zależności od liczby mieszkańców obwodów, komisje będą miały 7, 9, 11 lub 13 członków.

„Biorąc pod uwagę obwody z jesiennych wyborów samorządowych, to te największe, 13-osobowe składy byłyby w około 300 komisjach na ogólną ich liczbę tj. około 27 tysięcy w całym kraju” – powiedziała Magdalena Pietrzak.

Zdecydowana większość komisji – jak wskazała – będzie miała 7 lub 9 członków. Ponadto z 6 do 5 osób zmniejszono liczbę członków komisji w obwodach odrębnych (np. w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych).

„Po przeanalizowaniu zmian w Kodeksie wyborczym okazało się, że środki potrzebne na diety dla członków obwodowych komisji wyborczych nie będą tak duże, jak zaplanowaliśmy przed nowelizacją Kodeksu. W związku z tym pojawiła się możliwość, by w ramach posiadanych środków podnieść wysokość diet dla członków komisji” – poinformowała Magdalena Pietrzak.

Zgodnie z decyzją PKW z marca, diety członków obwodowych komisji wyborczych w wyborach do Sejmu, Senatu, prezydenckich i do PE zostały zwiększone. Przewodniczący komisji otrzymają 500 zł, a nie jak dotychczas 200 zł, ich zastępcy – 400 zł zamiast 180 zł, a członkowie obwodowych komisji wyborczych – 350 zł zamiast 160 zł.

Wybory do PE odbędą się w Polsce 26 maja. Polacy będą wybierać 52 europosłów. W całej UE wybory odbędą się w dniach 23-26 maja; Europejczycy wybiorą w sumie 705 europosłów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl