fot. twitter.com/Partia_KORWiN

Konfederacja zaprezentowała pomysły na poprawę jakości edukacji w Polsce

Konfederacja chce wprowadzenia tzw. bonu edukacyjnego. To jeden z elementów programu ,,Oświata na szóstkę”. Politycy tej formacji chcą dać wybór rodzicom i uczniom. Taki bon edukacyjny mogliby zrealizować w dowolnie wybranej placówce zarówno publicznej, jak i prywatnej.

Jacek Wilk, szef koła poselskiego Konfederacja, podkreślił, że należy skończyć z ,,komunizmem”, jaki funkcjonuje w nauczaniu. W ocenie posła na zmianach skorzystaliby także nauczyciele.

– Wyjdźmy z tego ,,komunizmu” i wprowadźmy normalne zasady. Wówczas nauczyciele – zwłaszcza dobrzy – będą zarabiać więcej, a rodzice będą mogli wybierać swobodnie szkołę. Będzie naturalna konkurencja między szkołami, niektóre będą cieszyć się większym powiedzeniem, a inne mniejszym. To jest normalna sytuacja – wskazał Jacek Wilk.    

Pozostałe propozycje programu ,,Oświata na szóstkę” przewidują większą swobodę w kształtowaniu programu edukacyjnego czy likwidację Karty Nauczyciela. Konfederacja chce skończyć także z centralnym sterowaniem płacami oraz zlikwidować kuratoria oświaty.

Za wprowadzeniem tzw. bonu edukacyjnego apelowali wcześniej przedstawiciele prywatnych uczelni wyższych w Polsce. Wspólnie zwrócili się do ministra nauki i szkolnictwa wyższego o przyspieszenie prac dotyczących finansowania studiów stacjonarnych na uczelniach niepublicznych.

RIRM

drukuj