Katolicyzm w Polsce jest stabilny

Mimo intensywnych przemian polski katolicyzm cechuje stabilność – wynika z opublikowanego raportu Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Od 2008 roku około 40 proc. Polaków regularnie uczestniczy w niedzielnej Eucharystii, a 16 proc. przyjmuje Komunię Świętą.  Autorzy raportu zwracają uwagę, że jest to efekt, m.in. aktywnego duszpasterstwa parafialnego.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej przedstawiono wyniki badań obejmujących 2014 rok, dotyczących niedzielnych praktyk religijnych Polaków, parafii, aktywności świeckich, wolności religijnej, sił apostolskich oraz udzielanych sakramentów. Ks. dr Wojciech Sadłoń, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, opowiedział o szczegółach powstania tego opracowania.

– Zawiera dane zasadniczo z dwóch  różnych źródeł. Jedno źródło to ankieta, która trafia do wszystkich parafii w Polsce co roku. Drugie źródło – jak ksiądz rzecznik wspomniał – to są dane, które pochodzą już z poszczególnych diecezji –  powiedział ks. dr Wojciech Sadłoń.

Jedno z ważniejszych zagadnień opracowania statystycznego dotyczyło niedzielnych praktyk religijnych, który mimo intensywnych przemian społecznych od kilku lat utrzymuje się na stałym poziomie. W 2014 roku odsetek wiernych uczestniczących w mszach świętych wyniósł 39,1 proc., a tych, którzy przystępowali do Komunii – 16,3 proc. Najbardziej religijnymi regionami jest południowo-wschodnia część Polski.

– Mamy do czynienia z dość sporą różnicą, jeśli chodzi o poszczególne regiony. Najbardziej religijne pod tym względem praktyk niedzielnych są diecezje południowo-wschodnie: tarnowska, przemyska, rzeszowska, a najmniej północno-zachodnia – dodał ks. dr Wojciech Sadłoń.

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego jest pierwszym w Polsce ośrodkiem badań nad religijnością oraz duszpasterstwem. Został założony w 1972 roku przez Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego oraz współpracuje z Konferencją Episkopatu Polski i Głównym Urzędem Statystycznym.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl