fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

W. Janczyk: Nie będzie zmian w podatku bankowym

Wpływy z podatku bankowego w ubiegłym roku wyniosły 3,5 mld zł – powiedział dziś w „Sygnałach dnia” na antenie Polskiego Radia wiceszef resortu finansów, Wiesław Janczyk.  Minister dodał, że w tym roku wpływy mogą przekroczyć nawet 5 mld złotych.

Gość „Sygnałów dnia” podkreślił też, że rząd nie planuje zmian w daninie od banków.

– Nie zapowiadamy zmian w tym podatku. Jestem zwolennikiem tego, aby niepotrzebnie nie niepokoić Sejmu jakąś zbędną dyskusją. Nie chciałbym moderować tutaj parametrami, które nie mają istotnego charakteru. Podatek się przyjął, jest płacony regularnie i nie ma kłopotów interpretacyjnych – zaznaczył wiceminister finansów.

Wiesław Janczyk wskazał, że nie potwierdziły się przypuszczenia krytyków o wprowadzeniu podatku bankowego, który spowoduje wzrost kosztów usług banków.

Wiceminister przypomniał, że wprowadzenie podatku było zalecane przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, a ponadto PiS zapowiadało to w kampanii wyborczej.

Dziś po południu sejmowa komisja finansów zajmie się analizą funkcjonowania podatku od instytucji finansowych przygotowaną przez resort rozwoju i finansów.

RIRM/TV Trwam News

drukuj