twitter.com/ipngovpl/

IPN otworzył wystawę plenerową „Gospodarka III Rzeszy”

Instytut Pamięci Narodowej otworzył wystawę poświęconą gospodarce III Rzeszy. Wiele niemieckich firm, które dziś są światowymi markami, zbudowało swoją pozycję na  rynku w czasie II wojny światowej, wykorzystując więźniów obozów koncentracyjnych i czerpiąc z zagrabionych dóbr.  

„Gospodarka III Rzeszy” to plenerowa wystawa Instytutu Pamięci Narodowej, która przedstawia źródło dzisiejszej niemieckiej potęgi gospodarczej.

„Wystawa jest o wciąż niespłaconym długu sprawców II wojny światowej, czyli Niemców” – mówił prezes IPN, dr Karol Nawrocki.

Niemcy, dokonując inwazji na Polskę w 1939 roku, przestawiły się na gospodarkę wojenną i w ten sposób bogaciły się kosztem innych państw.

„Czy możemy przejść obojętnie wobec faktu, że 90 proc. niemieckich firm w czasie II wojny światowej budowało swój potencjał w sojuszu z niemieckimi narodowymi socjalistami?” – pytał dr Karol Nawrocki.

Niemiecka firma Siemens, 80 lat temu, konstruowała elektryczne systemy sterowania komorami gazowymi. Deutche Bank obracał złotem odebranym ofiarom Holokaustu. Niemiecka marka odzieżowa, Hugo Boss, szyła mundury dla Wermachtu i SS. Dziś są to potężne, światowe firmy.

„Korzystały z pracy robotników przymusowych, które korzystały z niewolniczej pracy więźniów koncentracyjnych, które dostawały lukratywne zlecenia” – wskazywał autor wystawy, prof. Tomasz Panfil.

Niemiecka gospodarka bogaciła się także dzięki zagrabionym cennym surowcom naturalnym i dobrom kultury. Do dziś wiele z nich nie zostało zwróconych Polsce.

– Zło, okrucieństwo, rabunek, przymusową pracę można zamykać słowami dyplomatycznymi, można starać się ją zaczarować mową o praworządności, o wolności, ale bez realnego, rzeczywistego, ekonomicznego i finansowego zadośćuczynienia, ona nigdy nie pozwoli nam zbudować lepszego świata, lepszej, wspólnej Europy – podkreślił prezes IPN.

Wystawę można zobaczyć do 1 lutego br., na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, obok Domu Polonii. Następnie będzie prezentowana w innych miastach i poza granicami Polski.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl