fot. Robert Sobkowicz

Inicjatywa obywatelska „zatrzymaj aborcję”

Trwa zbiórka podpisów pod inicjatywą obywatelską „Zatrzymaj aborcję”. Aby projekt trafił do Sejmu, potrzebnych jest co najmniej 100 tys. podpisów.

Projekt przewiduje wykreślenie z obecnie obowiązującej ustawy zapisu o tzw. przesłance eugenicznej – tłumaczy Kaja Godek z Fundacji Życie i Rodzina.

– Ten projekt jest bardzo krótki. Ten projekt usuwa z ustawy obecnie obowiązującej jeden punkt. To jest punkt, który pozwala zabić dziecko w przypadku podejrzenia niepełnosprawności bądź choroby, ale to jest punkt, którego skutki obowiązywania są krytyczne, bo 96 proc. aborcji odbywa się na podstawie tego punktu. Na 1098 aborcji w 2016 roku 1042 były właśnie na tej podstawie wykonane – zaznacza Kaja Godek.

A są to tzw. aborcje najbardziej brutalne. Często wykonuje się je bardzo późno, nawet w szóstym miesiącu ciąży.

 – Tutaj działamy w tę stronę, żeby jak najszybciej uchwalić prawo, które uratuje jak najwięcej dzieci. Jeżeli uchwalimy prawo, że usuniemy jeden drobny przepis, ale dzięki temu urodzi się tysiąc dzieci rocznie, to myślę, że będzie to ogromny sukces – podkreśla Kaja Godek.

Jeżeli organizatorzy akcji zbiorą co najmniej 100 tys. podpisów, projektem zajmą się parlamentarzyści. Zbiórka potrwa do 15 listopada.

TV Trwam News/RIRM

drukuj