fot. pixabay.com

IMGW uruchomiło portal o warunkach w górach

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej uruchomiło we wtorek całoroczny serwis poświęcony bieżącym warunkom w polskich górach. Użytkownicy mogą m.in. sprawdzić zagrożenia lawinowe i prognozę pogody dla 250 górskich miejscowości.

Jak przekazało IMGW, parametry na podstawie których będą generowane treści w serwisie zależne będą od pór roku. Zimą będą to: opady, wilgotność, pokrywa i rodzaj śniegu; wiosną: temperatura, wiatr, zachmurzenie i opad; latem: wilgotność, wiatr oraz nagłe zjawiska atmosferyczne i opady, zaś jesienią: zachód słońca, opady, wiatr i temperatury. Serwis będzie się dostosowywać do pory roku automatycznie, dzięki algorytmom.

Prognoza będzie się opierać na modelu COSMO 2.8 km na kolejne 48 godzin. Będą w niej dostępne takie parametry pogodowe jak: temperatura, zachmurzenie, wiatr, ciśnienie, pokrywa śniegu. Szczegółowa zimowa prognoza sportowa dla wybranych miejscowości będzie zawierać dodatkowo informacje o grubości świeżego śniegu, jego temperaturze i gęstości. Instytut dostarczy też prognozy TWS na 30 dni w 10 dniowych dekadach z danymi opadu oraz przedziałami minimalnej i maksymalnej temperatury.

„Jak uczą obserwacje i doświadczenia, pogoda w górach zmienia się szybko, a zjawiska pogodowe mogą występować gwałtownie i z dużym nasileniem. Dlatego, dla własnego bezpieczeństwa, warto korzystać z odpowiednich aplikacji i serwisów poświęconych pogodzie” – przekazało biuro prasowe IMGW.

Serwis jest dostosowany do urządzeń mobilnych, przedstawia dane dotyczące pogody w 250 miejscowościach, w tym na szczytach górskich oraz w ośrodkach sportów letnich i zimowych, położonych w ich pobliżu.

Witryna oferuje też alert pogodowy z ostrzeżeniami i komunikatami lawinowymi – dla Tatr dzięki TOPR, dla Bieszczad, Babiej Góry i Karkonoszy dzięki współpracy z GOPR. Ponadto, dzięki współpracy z WebCamera, IMGW-PIB oferuje dostęp do 109 kamer na żywo, m.in. w Zakopanem, Korbielowie, Szczyrku, Wiśle, Białce i Bukowinie Tatrzańskiej, Kasprowym Wierchu, Karpaczu i Zieleńcu.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl