fot. PAP

II tura wyborów samorządowych

W 890 miejscach odbędzie się dziś druga tura wyborów samorządowych. Polacy wybiorą nowych wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast. Ostateczne rozstrzygnięcia zapadną m.in. w 11 miastach wojewódzkich.

Do urn pójdą dziś mieszkańcy m.in. Warszawy, Wrocławia, Bydgoszczy, Krakowa, Opola, Białegostoku, Gdańska, Katowic, Olsztyna, Poznania, Szczecina, czy Radomia. W I turze wybrano 1 586 prezydentów, burmistrzów i wójtów.

W środę Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że w II turze wykorzystany zostanie kontrowersyjny system informatyczny, który wcześniej podważył wiarygodność wyborów samorządowych. Jak podkreślił Stefan Jaworski, decyzję tę podjęto na podstawie testów oraz po konsultacjach z informatykami. Przewodniczący PKW ma świadomość wciąż występujących mankamentów systemu, jednak za jego przyjęciem opowiedziała się zdecydowana większość komisarzy wyborczych.

PKW nakazała obwodowym komisjom, aby w przypadku ewentualnych problemów przystąpiła do ręcznego liczenia głosów. Przypomnijmy, że błędy już raz wykorzystywanego systemu informatycznego znacząco opóźniły ostatecznie wyniki I tury oraz wywołały liczne demonstracje i protesty w całym kraju.

W Polsce trwa cisza wyborcza. W jej trakcie zabrania się agitowania na rzecz konkretnych kandydatów i list. Najwyższa kara grozi za publikację sondaży wyborczych: od 500 tys. do 1 mln zł. Zakazane jest również informowanie o szacowanej frekwencji. Można za to zachęcać do pójścia do urn. Cisza wyborcza potrwa do końca głosowania.

RIRM

drukuj