23 LATA RADIA MARYJA

W Toruniu, w sobotę, świętowano XXIII rocznicę powstania Radia Maryja. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Zgromadzonym towarzyszyły relikwie św. Jana Pawła II.

Do grodu Kopernika, jak co roku, przybyli pielgrzymi z całej Polski i z różnych części świata. Obecni byli także licznie zgromadzeni księża biskupi. Wśród nich ks. bp Wiesław Mering, ordynariusz diecezji włocławskiej; ks. bp Janusz Stepnowski z Łomży; ks. bp Ignacy Dec, ordynariusz diecezji świdnickiej; ks. bp Stefan Regmunt, pasterz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej; ks. bp Andrzej Suski, pasterz diecezji toruńskiej; ks. bp Viktor Stulpin, ordynariusz diecezji Liepaja na Łotwie; ks. bp. Edward Frankowski z Sandomierza; ks. bp Paweł Socha, senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej; ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz, senior diecezji drohiczyńskiej; ks. bp. Józef Szamocki, bp pomocniczy diecezji toruńskiej; ks. bp Stanisław Stefanek, bp senior diecezji łomżyńskiej; ks. bp Stanisław Napierała, biskup senior diecezji kaliskiej; ks. bp Antoni Długosz z Częstochowy, ks bp Wiesław Szlachetka, bp pomocniczy archidiecezji gdańskiej; ks. bp Tadeusz Bronakowski, biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej; ks. bp Ryszard Karpiński, biskup senior archidiecezji lubelskiej. Obecny był także ks. prał. Sławomir Oder, postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Ojca św. Jana Pawła II.

Na uroczystości do Torunia przybyli również przedstawiciele władz samorządowych, posłowie i senatorowie.

W tym roku Eucharystia sprawowana była w w hali sportowej w Toruniu.

Na początku uroczystości ks. bp Andrzej Suski przywołał słowa Ojca św. Jana Pawła II, jakie nasz Rodak kierował do słuchaczy Radia Maryja podczas swojego pontyfikatu.

– „Ja Panu Bogu dziękuję codziennie, że jest w Polsce takie radio, co nazywa się Radio Maryja”. Pełniej rozumiemy te słowa w kontekście pięciu przemówień św. Jana Pawła II do Rodziny Radia Maryja – powiedział ks. bp Andrzej Suski.

Sekretarz Jana Pawła II, odnosząc się do tych słów, powiedział, że te uroczystości możemy potraktować jako szóstą pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja do Ojca.św.

– Pielgrzymka do niego, można by powiedzieć, że audiencja. On przemówił słowami Księdza Biskupa, jego przemówieniem. Na pewno wszyscy przeżyją ten moment i będą polecać wszystkie sprawy Bogu za wstawiennictwem świętego, umiłowanego Jana Pawła II – powiedział Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz.   

Msza św. celebrowana była przy ołtarzu, przy którym Jan Paweł II – będąc w Toruniu – odprawiał nabożeństwo czerwcowe.

W homilii Ksiądz Kardynał odniósł się do nieustannej krytyki wobec Radia Maryja. “Dla krytykujących Radio Maryja stan napięcia powinien również prowadzić do głębszej refleksji, niepoddającej się łatwym uprzedzeniom i niepoprzestającej na utrwalonej niechęci. Chodzi o rzesze ludzi, którzy utożsamiają się z radiem”. Kardynał Stanisław Dziwisz zauważył, że niekiedy słuchacze odczuwają, że ich głos nie zawsze brany jest pod uwagę przez inne gremia i kręgi władzy.

Ksiądz Kardynał podkreślał, że słuchacze Radia Maryja chcą być wierni i są wierni Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie. Nie wolno ich lekceważyć i ośmieszać.

– Trzeba wsłuchiwać się w ich głos, w ich obawy, w ich pragnienia i nadzieje. Oni też poczuwają się do odpowiedzialności za losy Narodu i Kościoła. Oni, dzięki Radiu Maryja, stają się uczestnikami publicznej debaty nad ważnymi sprawami polskiego społeczeństwa, polskich rodzin, polskiego jutra. Traktujmy się wszyscy – powtarzam: wszyscy! – w tej publicznej debacie poważnie, z szacunkiem, będącym wyrazem elementarnej miłości bliźniego – podkreślił Ksiądz Kardynał.

Metropolita Krakowski mówił, że spory w debacie wydają się nieuniknione. Apelował jednocześnie, aby w tych sporach dominowała troska o autentyczne dobro człowieka. Odnosząc się do swojej obecności w Toruniu powiedział, że zdawał sobie sprawę, iż spotka się to z krytyką niektórych środowisk. Jak tłumaczył, podjął jednak tę decyzję, kierując się poczuciem odpowiedzialności  za jedność Kościoła w Polsce.

– Nie ma kościoła toruńskiego i łagiewnickiego. Jeden jest Kościół Chrystusowy. Dlatego powinniśmy być jednego ducha i jednej myśli – stwierdził Ksiądz Kardynał.

Ksiądz Kardynał powiedział także, że pasterz nie powinien się cofać przed mówieniem prawdy. Nie może milczeć z obawy przed utratą przychylności ludzi. Jak mówił, taką postawę przyjął Jan Paweł II.

Zwracając się do redemptorystów dziękował im za dzieło, które ofiarnie prowadzą od 23 lat.

– Należy się Wam wdzięczność Kościoła i ludzi dobrej woli. Macie w ręku wielkie dobro. Czuwajcie nad nim. Dziękujemy Wam, że dzień po dniu, w ciągu dnia i w nocy, towarzyszycie słuchaczom, pomagacie ludziom modlić się, żyć słowem Bożym, formować sumienia. Pomagacie im żyć ważnymi sprawami Kościoła, Polski i świata. Dajecie wiernym słuchaczom poczucie przynależności do ogromnej wspólnoty ducha, która się nazywa Radio Maryja – zaznaczył Ksiądz Kardynał.  

O. Tadeusz Rydzyk, Dyrektor i Założyciel Radia Maryja, dziękował Księdzu Kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi nie tylko za przybycie do Torunia, ale przede wszystkim za trwanie przy Ojcu Świętym podczas jego pontyfikatu.

Ojciec Dyrektor przypomniał, że dzięki Księdzu Kardynałowi mógł spotkać się wielokrotnie z Ojcem Świętym.

– Tyle razy, dzięki Eminencji, można było nie tylko uścisnąć rękę, ucałować pierścień Ojca św., ale i porozmawiać. A o czym rozmawialiśmy, to już nie powiem. Bo przecież mi nie wypada. Natomiast były tam same dobre rzeczy i sama wielka miłość. To była wielka miłość i, muszę powiedzieć, że gdyby nie Ojciec św., Radia Maryja by nie było, bo było tak trudno. No, ale do Ojca św. zapraszał ktoś, prawda? I dziękujemy tej osobie – dziękujemy, Eminencjo! Mogę powiedzieć jedno: chcemy naprawdę służyć jak najlepiej Panu Bogu, Kościołowi, Ojczyźnie, ludziom – wszystkim chcemy służyć – powiedział o. Dyrektor Tadeusz Rydzyk CSsR.  

Z okazji XXIII rocznicy działalności Radia Maryja list do Ojców Redemptorystów i całej radiowej rodziny skierował o. Michael Brehl CSsR, Przełożony Generalny Zgromadzenia Redemptorystów. Odczytał go o. Piotr Chyła, wikariusz Prowincji Warszawskiej Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela.

„Z wielką radością, także w imieniu naszego Zgromadzenia, łączę się z Wami w obchodach tej rocznicy i razem z Wami dziękuję Bogu za te wszystkie lata przekazu w służbie Ewangelii. Katolickie Radio zawsze powinno pomagać ludziom w odczytywaniu  wydarzeń  w świetle wartości ludzkich i chrześcijańskich. Dlatego wszelki przekaz, będący w służbie ewangelizacji,  z zaangażowaniem podejmuje projekt duszpasterski, skoncentrowany na istocie naszego życia, to znaczy na Jezusie Chrystusie” – napisał w liście o. Michael Brehl CSsR.

O. Janusz Sok CSsR, przełożony Prowincji Warszawskiej Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, nawiązując do rozpoczynającego się w niedzielę Roku Życia Konsekrowanego dziękował za tych ludzi, którzy pokazują nam, że Ewangelia jest dziś odpowiedzią na wszystkie pytania człowieka.

Zwracając się do swoich współbraci posługujących w Radiu Maryja, mówił, że zadaniem dla osób konsekrowanych jest proroctwo.

– Kierkegaard powiedział, że świat dzisiaj przypomina taką łódź, na której ster przejął kucharz. Nie słyszymy już informacji – dokąd płyniemy i jakie nam grożą niebezpieczeństwa, ale słyszymy informację – co dzisiaj zjemy na obiad. To wielu ludziom zdaje się wystarczać. Drodzy Współbracia, za to, że poruszacie sumienia; za to, że macie odwagę mówić prawdę; nade wszystko za to, że wskazujecie kierunek, w którym życie człowieka powinno się toczyć; za to, że macie odwagę bronić wartości i to z takim przekonaniem, choćby nie wiem, co się działo, że jesteście gotowi oddać za to życie; za to, że jesteście głosem ludzi, którzy tego głosu nie mają i upominacie się o prawa ludzi, którzy mają swoje prawa i swoją godność – za to Wam dziękuję – zauważył o. Janusz Sok CSsR.

Jak co roku, radiowa rodzina skierowała telegram do Ojca św. Franciszka.

List odczytał prof. inż. Janusz Kawecki, przew. Zespołu Wspierania Radia Maryja.

„Nasze dziękczynienie odbywa się w czasie, kiedy trwa podróż apostolska Waszej Świątobliwości w Turcji. Jednoczymy się w modlitwie o błogosławione dla Kościoła owoce tego pielgrzymowania. Zapewniamy Waszą Świątobliwość o stałej modlitwie całej Rodziny Radia Maryja w intencjach Piotra naszych czasów, którego posługę w Kościele zawierzamy Maryi, Matce Kapłanów i Matce Kościoła” – napisała w telegramie do Ojca Świętego Rodzina Radia Maryja.

Mszę św. poprzedził koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, a także występu aktorów scen polskich.

Halina Łabonarska i Jerzy Zelnik zaprezentowali program słowny w hołdzie św. Janowi Pawłowi II pt. “Czyńcie prawdę z miłością”.

Rodzina Radia Maryja, która przybyła na uroczystości, miała okazję zobaczyć siedzibę rozgłośni, kampus akademicki WSKSiM, a także sprawdzić, jak postępują prace przy budowie świątyni pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i Św. Jana Pawła II.

Wśród osób, które przybyły do Torunia, byli politycy: Jarosław Kaczyński prezes PiS, Zbigniew Ziobro, lider SP i eurodeputowany Marek Jurek, prezes Prawicy RP. Prezes PiS podkreślał rolę Radia Maryja, jaką pełni dla Polski.

– To jest rola pełniona w dwóch wymiarach i zawsze łączy się z prawdą. Z prawdą najwyższą, głoszoną przez Kościół. I ta właśnie prawda jest głoszona przez Radio Maryja od 23 lat, docierając w ten sposób do bardzo wielu ludzi, których umacnia w  wierze. Dociera też do tych, którzy być może w pewnym momencie mieli z tą wiarą pewne kłopoty i umocnili się albo w ogóle pierwszy raz jej doświadczyli. I to jest związane z tą drugą sprawą, z drugim wymiarem działania Radia Maryja – z wymiarem społecznym. Otóż Radio Maryja było przez długi czas  jedynym silnym środkiem masowego przekazu, który mówił prawdę o naszej rzeczywistości społecznej – powiedział prezes PiS-u Jarosław Kaczyński.

Nie zabrakło także gospodarza miasta, Michała Zaleskiego, prezydenta Torunia.

– To ja dziękuję i proszę – przyjeżdżajcie do swojego Torunia. Tu jest Radio Maryja. Tu jest Polska. Ojca Dyrektora proszę o przyjęcie ikony Matki Bożej dla Rodziny Radia Maryja. Bóg zapłać. Szczęść Boże! – powiedział Michał Zaleski.

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 r., w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycje docierały tylko do słuchaczy w Toruniu, Bydgoszczy i okolicznych miejscowości.

Obecnie fale Radia Maryja przekraczają granice oceanu, co ma ogromne znaczenie dla Polonii. Poprzez internet i nadawanie satelitarne radio słyszalne jest praktycznie na całym świecie.

Transmisje uroczystości przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl