XXIII rocznica powstania Radia Maryja w Toruniu: Słowo powitania ks. bp. Andrzeja Suskiego

 


Pobierz

Pobierz

Słowo powitania ks. bp. Andrzeja Suskiego (ordynariusza toruńskiego) podczas Eucharystii sprawowanej w hali sportowej przy ul. Bema w Toruniu w XXIII rocznicę powstania Radia Maryja.

Siostry i bracia, świętujemy dzisiaj XXIII rocznicę powstania Radia Maryja. Na początku dziękczynnej liturgii sprawowanej pod przewodnictwem JE ks. kard. Stanisława Dziwisza, metropolity krakowskiego, pragnę przywołać słowa Ojca św. Jana Pawła II, które skierował do pielgrzymów Rodziny Radia Maryja w dniu 29 marca 1995 roku: „Ja Panu Bogu dziękuję codziennie za to, że jest w Polsce takie radio, że nazywa się Radio Maryja”. Pełniej rozumiemy te słowa w kontekście pięciu przemówień św. Jana Pawła II do Rodziny Radia Maryja. Niech mi wolno będzie przytoczyć kilka fragmentów z tych niezapomnianych przemówień.

Do 5 tys. uczestników pierwszej pielgrzymki Rodziny Radia Maryja Ojciec św. powiedział: „Radio Maryja istnieje dopiero kilka lat. W ciągu tych kilku lat nastąpił jednak wielki rozwój, tak gdy chodzi o zasięg oddziaływania, jak też o program. Pragnę podkreślić przede wszystkim bogactwo tego programu, który wychodzi naprzeciw podstawowym potrzebom człowieka, uwzględniając przede wszystkim potrzeby religijne. Program ten jest wszechstronny. Obejmuje modlitwę, katechezę, informację, muzykę religijną, a także kontakty telefoniczne ze słuchaczami. To wszystko jest wynikiem ogromnej pracy wielu ludzi dobrej woli, znakiem szczerego umiłowania Kościoła i głębokiego rozumienia jego misji przepowiadania, ewangelizacji. Już dzisiaj można to powiedzieć, że cenny wkład Radia Maryja w dzieło nowej ewangelizacji, buduje rodzinę Bogiem silną, wychowuje społeczeństwo, a zwłaszcza młode pokolenie, do cywilizacji miłości”.

Podczas spotkania z uczestnikami drugiej pielgrzymki Rodziny Radia Maryja Ojciec św. powiedział m.in. „Wasze radio, Radio Maryja, stopniowo dojrzewa do zadań, które postawili sobie na początku jego organizatorzy. Cieszy mnie to, że posiada ono tak wielu słuchaczy w Polsce, a także poza jej granicami. Z uznaniem wypada podkreślić bezinteresowną współpracę wielu osób świeckich i duchownych, zaangażowanych na terenie całej Polski. Zadaniem Radia Maryja jest ewangelizacja, tzn. rozprzestrzenianie Bożego orędzia zbawienia, głoszenie Dobrej Nowiny i dzielenie się nią z każdym człowiekiem dobrej woli.”

Papieska katecheza do uczestników trzeciej pielgrzymki Rodziny Radia Maryja dotyczyła głównie świętości i nienaruszalności życia ludzkiego. Życie ludzkie ma charakter święty i nienaruszalny – przypomniał Ojciec św. – stąd zadaniem każdego człowieka, zwłaszcza chrześcijanina jest obrona życia, w sposób szczególny tego nienarodzonego, w łonie matki. Wszelkie ataki godzące w to życie winny się spotkać z jasnym i zdecydowanym sprzeciwem wszystkich ludzi, zwłaszcza ze strony ludzi wierzących, którzy są synami i córkami Kościoła. Radiu Maryja życzę – mówił Papież – aby odważnie głosiło Ewangelię słowem i czynem, aby rozprzestrzeniało na falach eteru Chrystusowe orędzie życia, które jest zawsze orędziem prawdy, miłości i solidarności.

W przemówieniu Ojca św. do uczestników czwartej pielgrzymki Rodziny Radia Maryja wybrzmiał mocno temat modlitwy i apostolstwa przez modlitwę. Modlitwa bowiem jest u początku ewangelizacji. Jest cichym, ale jakże skutecznym źródłem, z którego wypływa siła do dawania świadectwa. Wasza tak liczna obecność na placu Św. Piotra – mówił św. Jan Paweł II – jest m.in. owocem tego apostolstwa. Na falach Radia Maryja jest transmitowana Msza św. a także wiele modlitw tak głęboko wrośniętych w naszą polską pobożność. Wystarczy wspomnieć modlitwę różańcową, koronkę do Miłosierdzia Bożego, modlitwę Anioł Pański, Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny czy też modlitwę brewiarzową.

Dobrze, że Radio Maryja modli się, że uczy swoich słuchaczy modlitwy, ukazując jak jest ona bardzo potrzebna współczesnemu człowiekowi, rodzinie, Kościołowi i światu. Piąta pielgrzymka Rodziny Radia Maryja w ramach obchodu wielkiego jubileuszu Bożego Odkupienia była udziałem w jubileuszu rodzin. Przybyliście tutaj – powiedział Papież – aby powiedzieć „tak” miłości szlachetnej, czystej, odpowiedzialnej. Przybyliście, aby ukazać, że najcenniejszą wartością jest rodzina i życie, które w rodzi się w niej, rozwija i znajduje schronienie. Przy tej okazji pragnę wyrazić moje uznanie tym wszystkim, którzy włączają się w dzieło budowania kultury życia i w poczuciu wielkiej odpowiedzialności przed Bogiem, własnym sumieniem i narodem bronią ludzkiego życia. Bronią godności małżeństwa i rodziny. Im wszystkim i wam tu obecnym mówię: nie traćcie otuchy. To jest wielkie posłannictwo, wielka misja jaką opatrzność wam powierzyła.

Dziękujemy Ci, Ojcze Święty, za wszystkie wskazania skierowane do Radia Maryja, wydobyte ze skarbca Ewangelii. Dziękujemy za wszystkie zawierzenia opiece Matki Najświętszej i pasterskie błogosławieństwa dla Radia, które nosi Jej imię. Dziękujemy za codzienna modlitwę i duchowe wsparcie, jakim nas nieprzerwanie obdarzałeś. Dziękujemy zwłaszcza za Twoje święte życie i wierną do końca służbę Kościołowi, a także narodowi, z którym zawsze się utożsamiałeś, dzieląc jego radości i smutki. Byłeś zawsze z nami. W zdrowiu i chorobie. Na Watykanie i pielgrzymich szlakach po ojczystej ziemi. Siostry i Bracia, niezapomnianym wydarzeniem tego roku była kanonizacja świętego Jana Pawła II, która odbyła się w Rzymie, w niedzielę Miłosierdzia Bożego. Nadal trwamy w radosnym dziękczynieniu za ten szczególny dar dla Kościoła i naszego narodu.

Czynimy to również dzisiaj, sprawowaną Eucharystią – najpiękniejszym dziękczynieniem Kościoła. Przewodniczy jej kardynał Stanisław Dziwisz, najbliższy współpracownik świętego Jana Pawła II, świadek Jego świętości, ofiarnej służby Kościołowi i światu, a także świadek zamachu na Ojca Świętego. Eminencjo, dziękujemy za dzisiejszą obecność w Toruniu i przewodnictwo tej liturgii, która jest wielkim dziękczynieniem Rodziny Radia Maryja za dar świętego Papieża, a także wielkim hołdem dla Ojca Świętego. Wspólnie z Biskupem Józefem, Ojcem Prowincjałem Redemptorystów i Ojcem Dyrektorem – Założycielem Radia Maryja, dziękuje za przybycie księżom biskupom, pasterzom Kościoła w Polsce, wszystkim kapłanom oraz osobom konsekrowanym.

Cieszymy się obecnością księdza prałata Sławomira Odera, toruńskiego kapłana postulatora w procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym Jana Pawła II. Słowami serdecznych pozdrowień kieruję do wszystkich gości. Wśród nich: parlamentarzystów, władz samorządowych, władz miejskich Torunia, na czele z panem prezydentem Michałem Zaleskim oraz przedstawicielami różnych instytucji życia publicznego. Witam serdecznie członków Rady Programowej Radia Maryja, pracowników tej rozgłośni, świeckich i duchownych, wolontariuszy i odpowiedzialnych za biura Radia Maryja w całym kraju. A także was – Siostry i Bracia, którzy jako Rodzina Radia Maryja od początku istnienia tego radia wspieracie je nieustannie, swoją modlitwą, ofiarami duchowymi i ofiarami materialnymi oraz codziennym uczestnictwem w programach radiowych. Radio Maryja może wypełniać swoją misję dzięki rzeszy wspaniałych ludzi, którzy kochają Kościół. Bo kochają Jezusa Chrystusa i Jego Matkę. Pragnę także serdecznie pozdrowić osoby, które teraz łączą się z nami w dziękczynnej liturgii przy odbiornikach radiowych w kraju i na świecie. Kończę Siostry i Bracia słowami modlitwy świętego Jana Pawła II, która stała się codzienną modlitwą Rodziny Radia Maryja. „Maryjo, Gwiazdo Ewangelizacji,. prowadź nas! Prowadź Radio Maryja i bądź jego Opiekunką! Amen

Ks. bp Andrzej Suski, ordynariusz toruński

RIRM

drukuj