PO wycofała poparcie dla K. Ujazdowskiego w wyborach na prezydenta Wrocławia

Platforma Obywatelska wycofała poparcie dla Kazimierza Ujazdowskiego, kandydata na prezydenta Wrocławia – decyzję ogłosił przewodniczący Grzegorz Schetyna.

Równocześnie liderzy PO i Nowoczesnej – Grzegorz Schetyna i Katarzyna Lubnauer – ogłosili, że partie będą tworzyć „Koalicję Obywatelską” w wyborach samorządowcach w tym mieście i wystawią wspólnego kandydata, którego wskaże Nowoczesna. Według mediów, w grze są dwa nazwiska Jacek Sutryk albo poseł tej partii Michał Jaros. Przypomnijmy, Kazimierz Ujazdowski to już drugi – po poseł PO Alicji Chybickiej – kandydat, z którego zrezygnowała Platforma we Wrocławiu.

PO może ponieść porażkę w kilku wielkich miastach, gdzie była tak bardzo pewna swego. (…) Okazuje się, że kampania: „Nie jesteśmy PiS-em, PiS jest zły” nie działa ocenił politolog dr Michał Kuź.

Zarówno Kazimierz Ujazdowski, jak i Rafał Trzaskowski w Warszawie mają podobny problem – oni są mało medialnymi i lubianymi kandydatami. Nie są szeroko rozpoznawalni. Polityka w Polsce zrobiła się masowa. Niektórzy twierdzą, że stała się populistyczna – w negatywnym sensie. Natomiast właściwie każda demokratyczna polityka jest trochę populistyczna. Potrzebni są kandydaci, którzy potrafią poruszyć ludzi, zaprezentować im jakiś pozytywny program. Natomiast ani w przypadku Kazimierza Ujazdowskiego, ani Rafała Trzaskowskiego nie widać charyzmy demokratycznego polityka z krwi i kości – powiedział dr Kuź.

Według sondaży, do drugiej tury wyborów mają szanse przejść: kandydatka ZP Mirosława Stachowiak-Różecka i ubiegający się o urząd prezydenta bliski współpracownik obecnego włodarza Wrocławia Rafała Dutkiewicza – Jacek Sutryk. Ujazdowski w tym sondażu jest trzeci i to miało być powodem decyzji Schetyny, by wycofać jego kandydaturę.

RIRM

drukuj