Główne obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Uroczystościami przed Grobem Nieznanego Żołnierza, na „Łączce” i Mszą św. w warszawskiej Archikatedrze zostanie 1 marca uczczony Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

„Jesteście fundamentem armii niepodległej RP” – mówił do ich przedstawicieli szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz na poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie.

– Dzisiaj przypominając Dzień Pamięci Żołnierzy Niezłomnych chcę oddać wam hołd, cześć i pamięć, chcę jednoznacznie powiedzieć, że jesteście częścią armii polskiej, żołnierzami Rzeczpospolitej. Pragnę też podpisać decyzję o mundurze żołnierza niezłomnego, żołnierza wyklętego, tak abyście nie tylko mogli z dumą ten mundur nosić, ale by każdy żołnierz polski oddawał wam honory i cześć. Bo na to zasługujecie swoją walką, krwią przelaną, determinacją, dzięki której jesteście fundamentem armii niepodległej Rzeczpospolitej Polskiej – podkreślił szef MON Antoni Macierewicz.

Podczas konferencji zaprezentowano projekt munduru żołnierza niezłomnego, wzorowany na przedwojennym mundurze oficerskim, uzupełniony m.in. ryngrafem – dla Polski centralnej – z Matką Boską Częstochowską, dla Polski wschodniej, kresowej – z Matką Boską Ostrobramską.

Minister podpisał też decyzję w sprawie obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” i odezwę z okazji święta skierowaną do żołnierzy Wojska Polskiego.

W ramach uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” organizowanych przez MON zaplanowano wiele wydarzeń w Warszawie i okolicach. Rozpocznie je środowa wystawa „Żołnierze Wyklęci – Niezłomni” w Muzeum Wojska Polskiego. W dniu kolejnym odbędzie się m.in. konferencja naukowa „Żołnierze Wyklęci. Droga Wolnych Polaków”. W weekend zaplanowano m.in. uroczystość pod Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, pod Pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego oraz Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”.

29 lutego późnym popołudniem w Teatrze Polskim odbędzie się koncert „O Żołnierzach Wyklętych opowieść”, podczas którego mają zostać wręczone medale i odznaki. Tego samego wieczora w Kinotece zaplanowano premierowy pokaz filmu „Historia Roja”.

Główne obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” odbędą się 1 marca. Rozpocznie je apel z udziałem szefa MON-u. Następnie Kompania Reprezentacyjna WP i grupy rekonstrukcyjne przejdą przed Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie zostaną złożone wieńce. W południe odbędzie się uroczystość przed Panteonem Żołnierzy Wyklętych na „Łączce” na Wojskowych Powązkach. Po południu – przed tablicą pamiątkową na b. Areszcie Śledczym Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego na ul. Rakowieckiej.

Centralne uroczystości zaplanowano późnym popołudniem przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Później przeniosą się one do Archikatedry św. Jana, gdzie odbędzie się koncert okolicznościowy i Msza św. w intencji żołnierzy wyklętych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl