fot. PAP/Lech Muszyński

Gazociąg Baltic Pipe został oficjalnie otwarty

W tłoczni gazu Goleniów w województwie zachodniopomorskim odbyła się uroczystość symbolicznego otwarcia gazociągu Baltic Pipe. W wydarzeniu wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz przedstawiciele norweskich władz.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że otwarcie gazociągu Baltic Pipe to „ogromny krok w kierunku wzmacniania suwerenności naszego kraju”.

„To wielki dzień dla Polski, dla Danii, dla Norwegii, dla całej Unii Europejskiej. To wielki dzień dla naszej części Europy budowania bezpieczeństwa, spokoju i wzmacniania suwerenności” – zaakcentował Prezydent RP.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1574703609593339905

Szef polskiego rządu mówił, że nowy gazociąg to jeden z najważniejszych i najtrudniejszych projektów zrealizowanych w czasach III RP.

„Dziś możemy rzec z pełnym przekonaniem, że kończy się era dominacji rosyjskiej w sferze gazu. Era, która była znaczona szantażem, groźbami, wymuszeniami” – podkreślił szef polskiego rządu.

https://twitter.com/PremierRP/status/1574712849645305856

Baltic Pipe to inwestycja strategiczna, która otworzyła nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynek duński oraz polski, a także do krajów sąsiednich. Dostawy błękitnego paliwa z szelfu norweskiego ruszą 1 października. Początkowo maksymalna przepustowość gazociągu wyniesie 3 miliardy metrów sześciennych gazu rocznie, ale docelowo będzie to 10 miliardów.

Minister klimatu, Anna Moskwa, powiedziała, że obecnie nie ma potrzeby wykorzystywania pełnej mocy Baltic Pipe.

– Jeżeli mówimy, że może niekoniecznie 10 miliardów metrów sześciennych, a to będzie maksymalna przepustowość wykorzystywana przez polski system gazowy, to dlatego, że nie ma na razie takiego zapotrzebowania. Gazociąg oczywiście jest w gotowości, a PGNiG tak przygotowuje kontrakty, aby móc zaopatrzyć rynek. PGNiG ma wszystkie kontrakty na bieżący rok, a na przyszły są one negocjowane – powiedziała minister Anna Moskwa.

Gazociągiem Baltic Pipe będzie można rocznie przesyłać 10 miliardów metrów sześciennych gazu do Polski i 3 miliardy z naszego kraju do Danii. W związku z postępem prac duński odcinek gazociągu może osiągnąć pełne zdolności przepustowe miesiąc wcześniej, niż było to planowane.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl