Do 2020 r. powstanie Baltic Pipe – zapadły ostateczne decyzje inwestycyjne

Zapadły ostateczne decyzje inwestycyjne w sprawie budowy gazociągu Baltic Pipe. 900-kilometrowy rurociąg z Danii do Polski ruszy jesienią 2022 roku.

Baltic Pipe to połączenie gazociągowe, które ma powstać pomiędzy Polską i Danią.

– Tak głęboko wierzymy w jego realizację, że Polska Spółka Gazownictwa ogłosiła projekt realizacji dużego projektu na 7,5 mld zł do 2022 roku, celem umożliwienia dostępności do gazu 90 proc. ludności Polski – wskazał Krzysztof Tchórzewski, minister energii.

Już niedługo budowa gazociągu rzeczywiście ruszy, bo właśnie zapadły ostateczne decyzje inwestycyjne w tej sprawie.

– Budowa sekcji tego odcinka podmorskiego, pod Bałtykiem, zacznie się wiosną 2020 r. – mówił Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Jednak dzisiejsze decyzje inwestycyjne wszystkiego nie załatwiają.

– Czeka nas jeszcze dużo pracy – dodał Piotr Naimski.

Potrzebne są jeszcze różnego rodzaju zezwolenia środowiskowe oraz lokalizacyjne – zaznaczył Thomas Egebo, jeden z inwestorów gazociągu i prezes spółki Energinet.

– Wykażemy naszą zdolność do realizacji projektu z poszanowaniem interesów właścicieli gruntów oraz z poszanowaniem środowiska naturalnego na całej trasie – podkreślił prezes.

A ta wynosić ma 900 km. Do Polski będzie można sprowadzać 10 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie ze złóż szelfu norweskiego. Łącznie z dostawami z gozoportu w Świnoujściu będzie to nawet 17 mln.

– Poprzez zaangażowanie i wytężoną pracę zarówno polskiej, jak i duńskiej strony dzisiaj możemy świętować kamień milowy w projekcie Baltic Pipe nie tylko na Morzu Bałtyckim, ale także w europejskiej współpracy energetycznej – mówił wiceminister energii i klimatu Danii.

To dlatego, że jest to przełomowy krok dla osiągnięcia bezpieczeństwa energetycznego zarówno Polski, jak i reszty Europy – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski.

– Projekt Baltic Pipe wpisuje się też w trzy filary polityki energetycznej UE: zrównoważonego rozwoju, poprawy bezpieczeństwa dostaw oraz zwiększenia konkurencyjności – powiedział szef resortu.

Przepustowość Baltic Pipe do 2037 roku zarezerwowało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Na szelfie norweskim ma 19 własnych złóż. Dzięki budowie gazociągu w końcu uzyska do nich bezpośredni dostęp. Baltic Pipe to jeden z największych polskich projektów energetycznych – podkreślił inwestor, prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień.

– Jest najbardziej złożonym w historii spółki i chyba najbardziej złożonym lub jednym z bardziej złożonych w historii polskiego gazownictwa – ocenił.

Choćby ze względu na liczbę podmiotów biorących udział w projekcie oraz na czas, w jakim projekt zostanie wykonany. Gazociąg zostanie zbudowany do 2022 roku.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl